Każdy, kto miał do czynienia z kotami, doskonale zna zabawny dźwięk, jaki wydają one, gdy widzą ptaka za oknem lub gdy gonią swoją ulubioną zabawkę z piórkami. W pewnym momencie kot zaczyna wydobywać z siebie dziwne dźwięki, które przypominają ćwierkanie. Skąd się to bierze?

Sposób na wyrażanie emocji

Dlaczego koty to robią? Według weterynarza dr Erika Loftina, ma to wiele wspólnego z ich instynktem łowcy.

Ogólnie rzecz biorąc, ten charakterystyczny koci śpiew pojawia się, gdy kot jest zainteresowany lub sprowokowany przez potencjalną ofiarę – ptaka, wiewiórkę lub gryzonia. Jest to dźwięk wyrażający podekscytowanie i nie jest używany w samym momencie polowania. Zachowanie to wydaje się być uniwersalne dla kotów niezależnie od wieku i rasy. Nawet dzikie koty mogą wydawać ten dźwięk.”

Sfrustrowane koty

Dlaczego koty "ćwierkają" na widok ptaków?

Koty zwykle ćwierkają, kiedy patrzą na ptaki czy wiewiórki, ale mogą też robić to, gdy są rozemocjonowane „polowaniem” na zabawkę. Dziwne dźwięki wyrażają podekscytowanie, które nie znajduje upustu, czyli silną frustrację, mówi behawiorystka zwierząt, Celia Haddon.

Zwykle słyszymy ćwierkanie kota, gdy ten nie może dostać się do ofiary, gdy jest ona całkowicie poza jego zasięgiem” mówi Celia Haddon. „Koty często ćwierkają, gdy stoją na parapecie i patrzą przez okno na ptaki. Myślę, że jest to wynik niemal przytłaczającej frustracji. Instynkt do polowania jest u kotów niezwykle silny”.

Charakterystyczne dźwięki występują zarówno u kotów żyjących wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Ale koci śpiew wyrażający frustrację i podniecenie na widok ofiary, nie musi oznaczać, że koty są zimnymi zabójcami. Niektóre są w stanie zaprzyjaźnić się z królikami, fretkami, szczurami, a nawet gołębiami. I chociaż te międzygatunkowe przyjaźnie są dość wyjątkowe, to raczej „nigdy nie zostawiaj kota samego w domu z królikiem. Jeżeli zwierzęta są sobą zainteresowane, to lepiej dmuchać na zimne”, mówi znana behawiorystka.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here