Dlaczego koty przynoszą do domu martwe zwierzęta? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czy zdarza się, żeby twój kot przyniósł do domu martwe zwierzę? Koty to niezwykle zwinne zwierzęta. Są prawdziwymi, nieustraszonymi maszynami do zabijania choć, jak pisaliśmy, są absolutnie przerażone na myśl o wodzie.

W jednym z badań oszacowano, że koty domowe zabijają pomiędzy 1,4 a 3,7 miliarda ptaków i pomiędzy 6,9 a 20,7 miliarda małych ssaków rocznie. Każdy właściciel kota „wychodzącego” wie, że część z tych martwych (lub prawie martwych) zwierząt ląduje w naszym domu niezjedzone. Dlaczego kot zabija, jeżeli nie zamierza zjeść? I dlaczego przynosi martwą mysz lub ptaka tobie?

Natura jest silniejsza

Nie, to nie dlatego, że jest obłędnym mordercą. Wszystko sprowadza się do drapieżnego instynktu kota. „Koty to łowcy z natury”, mówi dr Stephanie Liff, weterynarz kliniki weterynaryjnej na Brooklynie w Nowym Jorku. „Będą wychodzić i zabijać swoje ofiary, a następnie przynosić je do domu, aby podzielić się z resztą stada. Jest to antropomorficzne zachowanie i prawdopodobnie nie ma zadowalającego wyjaśnienia dotyczącego najedzonych i będących pod stałą opieką człowieka kotów.”

Nawet jeśli kot domowy nie ma potrzeby polowania, bo ma stale dostępną żywność, to nadal pozostaje z natury myśliwym. Wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób śledzi swoje zabawki. Czy można kota tego oduczyć? Odpowiedź jest prosta — nie, nie można. Tak jak nie można oduczyć ryb pływać, ani ptaków latać. Polowanie i zabijanie jest wpisane w kocią naturę, choć opiekunom może być trudno pogodzić się z faktem, że ich puszyste, sympatyczne zwierzątko, chwilami zamienia się w bezwzględną maszynę do zabijania.

Koty uczą się polowania na osłabionych ofiarach

Dlaczego koty przynoszą do domu martwe zwierzęta? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Zazwyczaj koty uczą się polować obserwując swoje matki. Kocica na początku przynosi martwe zwierzęta. Później zaczyna przynosić ranne zdobycze, licząc na to, że jej kocięta dobiją ofiarę na własną rękę. W końcu, kiedy młode koty są już wystarczająco duże i silne, zabierane są na wspólne polowanie.

Ale nawet bez takiego okresu nauczania, czyli w sytuacjach, gdy matka umiera, albo porzuca swoje kocięta, te nadal będą polować i z dużym prawdopodobieństwem będą przynosić do domu swoje zdobycze. Będą dzielić się nimi ze swoją ludzką rodziną. Zachowanie to jest wpisane w kocią naturę.

Następnym razem, gdy znajdziesz martwą lub umierającą mysz w domu, spróbuj spojrzeć na to w ten sposób: twój kot próbuje dbać o ciebie, dostarczając ci jedzenia. Pragnie także, abyś opanował trudną sztukę polowania. Czy to nie słodkie?


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here