Dlaczego kubańskie cygara są wyjątkowe? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeżeli cygara, to tyko kubańskie. Producenci cygar na Kubie przechodzili przez różne okresy. Przetrwali burzę rewolucji, która doprowadziła do nacjonalizacji zakładów, przetrwali także wahania na rynku i embargo USA. Przez cały ten czas utrzymywali jednak najwyższą światową jakość wyrobów tytoniowych. Po dziesiątkach lat wrogich stosunków, Stany Zjednoczone i Kuba wróciły do rozmów. Sytuację można porównać do dyplomatycznej formy terapii dla par, gdzie każda ze stron daje nieco od siebie na rzecz odbudowy relacji.

Kubańskie cygara wróciły na salony USA

Dlaczego kubańskie cygara są wyjątkowe? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jedną z  konsekwencji wznowienia stosunków dyplomatycznych jest zniesienie restrykcji handlowych nałożonych na Kubę w okresie zimnej wojny. Wśród nich: zakaz importu kubańskich cygar. Obecnie każdy Amerykanin może opuścić Kubę posiadając cygara warte maksymalnie 100 dolarówNie jest to zawrotna suma, ale na pewno doprowadzi do silnego wzrostu na kubańskim rynku.

Oczywiście, niektóre cygara z najwyższej półki sprzedawane są za więcej niż 30 dolarów za sztukę, co gwarantuje amerykańskim entuzjastom tytoniu możliwość nabycia jedynie trzech cygar podczas jednej wizyty. Istotne jest to, że kupujący musi udać się na Kubę osobiście. Amerykańscy detaliści nadal nie mogą importować i sprzedawać ich na terytorium USA.

Tak czy owak, fani cygar są bardzo podekscytowani. Chwała jaką otacza się kubańskie cygara jest starsza od reżimu Castro, który zresztą przepadał za cygarami. Kolumb sprowadził cygara do Europy po tym jak wylądował na Kubie w 1492 roku. Te z miejsca stały się hitem. Były obowiązkowym akcesorium dla każdego wytwornego dżentelmena, członków artystycznej bohemy i sławnych generałów.

Co sprawia, że kubańskie cygara są wyjątkowe?

Dlaczego kubańskie cygara są wyjątkowe? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Ale właściwie dlaczego? Co sprawia, że kubańskie cygara są tak wyjątkowe? Przez długi czas Kuba miała monopol na produkcję cygar. Walcowanie liści tytoniu było formą sztuki, którą przekazywano z pokolenia na pokolenie. Ich smak był zupełnie nieporównywalny do innych produktów tytoniowych. Jak wino, tak smak cygara zależy od gleby na której wyrasta roślina tytoniu. Cygara wytworzone z kubańskiego tytoniu mają charakterystyczny smak i zapach.

Kubańska rewolucja i nacjonalizacja przemysłu

Potem przyszedł 15 września 1960 roku. Armagedon dla kubańskiego przemysłu tytoniowego. Był to dzień kiedy żołnierze Fidela Castro, w imię komunistycznej rewolucji, zniszczyli największe perły kubańskiej gospodarki, w tym zakłady wyrobu cygar. Plantatorzy i najwięksi eksperci uciekli z Kuby pozbawieni majątku. Niektórzy z nich przenieśli swój talent do nowych konkurentów w branży: Hondurasu, Dominikany i Nikaragui.

W 1962 roku Stany Zjednoczone wprowadziły embargo na Kubę, niszcząc w ten sposób dwie trzecie gospodarki zorientowanej na eksport. Wcześniej prezydent John F. Kennedy poprosił swoją sekretarkę, aby kupiła mu tyle ulubionych kubańskich cygar  H. Upmann, ile tylko będzie w stanie znaleźć na rynku. Wróciła z 1200 cygarami.

Po zawierusze nacjonalizacji przemysłu i z pomocą radzieckich środków finansowych, produkcja kubańskich cygar odzyskała równowagę. Nadzór rządu zwiększył kontrolę jakości, co wpłynęło na zdecydowaną poprawę finalnego produktu. Do początku lat 1990 kubańskie produkty były uważane za najlepsze na świecie. Ale w tym samym czasie sąsiedzi Kuby również szlifowali swoje rzemiosło.

Eksperymentalny okres, który zachwiał pozycją Kuby

Dlaczego kubańskie cygara są wyjątkowe? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Po tym okresie miało miejsce kilka niesprzyjających zdarzeń.  Kuba cierpiała na niedobory paliwa i nawozów, plantatorzy doświadczyli długich okresów złej pogody, pojawiły się nowe, eksperymentalne hybrydy tytoniu oraz wprowadzono niefortunne próbę intensyfikacji produkcji. Kubańscy producenci cygar zaczęli sadzić tytoń w miejscach kompletnie się do tego nie nadających, co przyczyniło się do zmiany smaku. Dodatkowo na linie produkcyjne zatrudniono słabo wyszkolonych nowych pracowników. Kubańskie cygara w latach między 1998 a 2005 rokiem, spadły w rankingach, a rok 2002 był zdecydowanie najgorszym. Palacze skarżyli się na ostry smak i trudności w paleniu, co było efektem zbyt szczelnego pakowania przez mniej doświadczonych pracowników.

Od tego czasu, twórcy kubańskich cygar powrócili do tradycyjnych metod utwardzania i fermentacji. Zaprzestali korzystania z eksperymentalnych odmian tytoniu, które nie były wcześniej uprawiane w dobrej kubańskiej glebie.

Już w roku 2006, Kubańczycy znaleźli się na czele wszelkich rankingów. Quarterly Journal of Economics and Finance napisał w 2003 roku, że fakt pochodzenia z Kuby jest jednym z najważniejszych czynników w kształtowaniu ceny. Inne cechy takie jak, czy cygaro jest dobrze zbudowane lub posiada konkretne profile smakowe, mają mniejszy wpływ na pozycję w rankingu i cenę.

Kubańskie cygaro niczym zakazany owoc

Dla przeciętnego palacza cygar, który nie jest w stanie wykryć niepowtarzalnych aromatów nadanych przez kubańską ziemię, sama nazwa i pochodzenie są największym magnesem. Paradoksalnie, oceniając z perspektywy czasu, embargo USA nałożone na Kubę, sprawiło, że kubańskie cygaro stało się owocem zakazanym. Obiektem absolutnie pożądanym i trudno osiągalnym. Wokół produktów tytoniowych wytworzyła się aura niedostępności, która jedynie umocniła i tak silną pozycję Kuby jako najlepszego producenta cygar na świecie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here