Dlaczego łaskotki wywołują śmiech? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Łaskotki automatycznie wywołują śmiech, chociaż same gilgotki to często nieprzyjemne odczucie. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, że łaskotki prowadzą do niekontrolowanego śmiechu, od wieków próbowały odpowiedzieć największe umysły, w tym Karol Darwin, Galileusz, Francis Bacon, i Platon. Jest to tajemnica, która od zawsze wzbudzała zainteresowanie. Jedno jest pewne: nikt z nas nie uważa, aby gilgotki były zabawne. W rzeczywistości, wiele osób uważa, że łaskotanie jest bardzo nieprzyjemne i nosi znamiona tortury. Dlaczego zatem reakcją jest śmiech?

Łaskotki i ich rodzaje

Istnieją dwa rodzaje tego zjawiska. Pierwsze to gargalesis, ciężkie łaskotanie, którego efektem jest śmiech. Występuje, zwłaszcza gdy łaskotanie zostanie skierowane na obszary wrażliwe, takie jak pachy i żołądek. Drugi rodzaj to knismesis i jest powodowany lekkim dotykiem. Zwykle wywołuje uczucie swędzenia, a nie śmiech. Nie jesteśmy w stanie łaskotać się samodzielnie, ponieważ nasz mózg doskonale wie, co nastąpi i nie reaguje w taki sposób, jakbyśmy byli poddani łaskotaniu przez inne osoby.

Jak na łaskotki reaguje nasz mózg

Jak reaguje nasz mózg? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Gdy zakończenia nerwowe na naszym naskórku są stymulowane przez lekki dotyk, wysyłają sygnał przez układ nerwowy do mózgu. Korzystając z magnetycznego rezonansu, naukowcy ustalili, że gilgotanie aktywuje dwa obszary mózgu: korę czuciową somatosensoryczną, będącą obszarem odpowiedzialnym za analizowanie dotyku oraz korę zakrętu obręczy, która bierze udział w tworzeniu uczuć przyjemności.

W innych badaniach rezonansem magnetycznym wykazano, że zarówno śmiech wywołany żartem, jak i śmiech będący efektem łaskotek aktywuje obszar mózgu zwany wieczkiem. Ten kontroluje ruchy twarzy, a także reakcje wokalne i emocjonalne. Ale gilgotki aktywują również podwzgórze — obszar mózgu, który reguluje mechanizmy walki lub ucieczki, a także uruchamia się, gdy spodziewamy się bólu.

To doprowadziło niektórych naukowców do przekonania, że śmiech będący efektem gilgotania może być naturalnym sygnałem o poddaniu się agresorowi, co skraca czas wszelkiego ataku. Wyjaśnia to również, dlaczego czasami śmiejemy się na samą groźbę łaskotek.

Gilgotanie od pierwszych miesięcy życia

Dlaczego łaskotki wywołują śmiech? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Robert Provine, neurobiolog z University Maryland i autor książki „Śmiech: Naukowe dochodzenie”, mówi, że śmiech podczas łaskotania tworzy więzi między dziećmi i rodzicami. „Kiedy ludzie mówią, że nienawidzą być łaskotanymi, ale nie wiedzą za bardzo dlaczego, to po prostu zapominają, iż jest to jedna z pierwszych arterii komunikacji pomiędzy matką i dzieckiem, i najwyraźniej za młodu doświadczyli wiele gilgotek ze strony rodzica. Matka i dziecko są zaangażowani w tego rodzaju pierwotną, neurologicznie zaprogramowaną interakcję.

Co ciekawe, nie jesteśmy jedynymi zwierzętami, które łaskotane się śmieją. Małpy człekokształtne i szczury chichoczą podobnie jak ludzie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here