Dlaczego lubimy się bać? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dlaczego lubimy się bać? Badania nad strachem wyjaśniają, dlaczego bycie wystraszonym może stanowić świetną zabawę, przynajmniej dla niektórych z nas. Jeśli przerażające rzeczy sprawiają, że świetnie się bawisz, to jest za to odpowiedzialne zarówno twoje ciało, jak i umysł.

Jak organizm reaguje na strach

Kiedy się boimy, nasze ciało uwalnia różne substancje chemiczne, które, w sprzyjających okolicznościach, mogą przyczynić się do dobrego samopoczucia” – mówi socjolog Margee Kerr. Pozytywne uczucia są wywoływane przez neuroprzekaźniki i hormony uwalniane, gdy organizm odczuwa strach. Za cały proces odpowiedzialna jest część współczulna układu nerwowego.

Nasz organizm jest wspaniale złożoną, dobrze naoliwioną maszyną, w stanie zdrowia przygotowaną do walki lub ucieczki. Jeśli więc jesteśmy w sytuacji, gdy wiemy, że jesteśmy bezpieczni, na przykład oglądając horror lub siedząc w wagonie rollercoastera w parku rozrywki, możemy wykorzystać reakcję organizmu i cieszyć się nią, czerpać z niej przyjemność. Można to porównać do stanu wysokiego podniecenia, nie seksualnego, tylko tego, które odczuwamy, gdy jesteśmy szczęśliwi, śmiejąc się i skacząc z radości, na przykład, gdy jesteśmy czymś bardzo pozytywnie zaskoczeni. Wydzielane w tym stanie związki chemiczne są podobne do tych wyzwalanych podczas silnego strachu. Kontekst obu sytuacji jest tym, co je różni.

Możliwe, że ludzie, którzy lubią się bać, różnią się od reszty działaniem współczulnego układu nerwowego.

Badania pokazują, że ludzie różnią się tym, w jakim stopniu aktywny i efektywny jest ich współczulny układ nerwowy. Wytłumaczenie przyjemności czerpanej ze strachu jest często błędnie redukowane do większej ilości dopaminy wydzielanej u pewnych osób. Ludzie różnią się między sobą pod względem ilości wydzielanej dopaminy, ale także pod względem zdolności do jej przyswojenia.” – mówi Kerr.

Mózg i ciało

Dlaczego lubimy się bać? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Płat czołowy mózgu jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do odczuwania przyjemności ze strachu, twierdzi Katherine Brownlowe, psychiatra z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Płat czołowy jest częścią mózgu odpowiedzialną za myślenie. To tam kształtowana jest nasza wiedza i świadomość dotycząca prymitywnych kwestii, np. bezpieczeństwa. Niestandardowe działanie płata czołowego polega na tym, że w momencie, gdy twoje ciało przechodzi w tryb walki lub ucieczki, z mózgu idzie informacja, że jesteś bezpieczny.” — powiedziała Katherine Brownlowe.

Jakie są cechy osobowościowe osób, które lubią się bać

strach2

  • sumienność
  • otwartość na doświadczenia
  • ekstrawersja
  • ugodowość

Kiedy myślimy o ludziach poszukujących w życiu dreszczyku emocji, najczęściej wyobrażamy sobie osobę impulsywną. Jednak dążenie do silnych emocji w celu zapewnienia sobie rozrywki, wcale nie wiąże się z impulsywnością. Niektórzy z nas po prostu lubią się bać. I tyle.„, powiedziała Margee Kerr.

Lęk może łączyć ludzi

Dlaczego lubimy się bać? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Kiedy robimy straszne, przerażające nas rzeczy z innymi ludźmi, na przykład udajemy się do nawiedzonego domu lub skaczemy ze spadochronem, tworzy się okazja do nawiązania więzi„, powiedziała Kerr. „Istnieją badania, które pokazują, że możemy zbliżyć się do siebie, kiedy boimy się wspólnie z ludźmi, z którymi mamy pozytywne doświadczenia. Z drugiej strony, w podobnej sytuacji potęgują się w nas negatywne uczucia wobec tych, których nie lubimy.” 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here