Dlaczego mówi się odpukać w niemalowane drewno? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Odpukać w niemalowane, to powszechny przesąd w wielu kulturach. Ludzie uderzają swoimi kostkami w kawałek drewna — ma to przynieść szczęście i sprawić, aby los nam sprzyjał. Jednak, podczas gdy wyrażenie „odpukać w niemalowane” jest częścią języka od co najmniej XIX wieku, wydaje się, że niewiele wiemy na temat pochodzenia samego powiedzenia.

Duchy, bogowie i Chrystus

Dlaczego mówi się “odpukać w niemalowane drewno”? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jedno z popularnych wyjaśnień zjawiska odwołuje się do starożytnych kultur pogańskich, takich jak Celtowie, którzy wierzyli, że duchy i bogowie mieszkają na drzewach. Pukanie w pień drzewa mogło służyć do wybudzenia duchów i wezwania ich w celu ochrony. Mogło także być formą wyrażenia wdzięczności za wszelkie powodzenia.

Jeszcze inna teoria mówi, że ludzie pukali w drewno, aby odpędzić złe duchy lub zapobiec ich przysłuchiwaniu się, kiedy rozmawiali o ważnym przedsięwzięciu i swojej nadziei na powodzenie. Chrześcijanie często łączyli tę praktykę z drzewem użytym do zbudowania krzyża, a na którym ostatecznie ukrzyżowano Chrystusa.

Odpukać w niemalowane pochodzi od starej zabawy dla dzieci?

Inni badacze uważają stukanie w drewno jako raczej świeże zjawisko. W swojej książce „The Lore of the Playground„, brytyjski folklorysta Steve Roud śledzi tę praktykę aż do XIX wieku, kiedy to wśród dzieci popularna była zabawa o nazwie „Tiggy Touchwood„. To odmiana zabawy w ganianego, w której uczestnicy byli wolni od przyłapania, gdy tylko dotykali kawałka drewna, takiego jak drzwi albo drzewo.

Biorąc pod uwagę, że gra dotyczyła ochrony i była dobrze znana tak osobom dorosłym, jak i dzieciom, to prawie na pewno źródłem naszego współczesnego zabobonu jest właśnie ta zabawa” – przekonuje Steve Roud. „Twierdzenie, że jej źródłem jest wiara w duchy zamieszkujące drzewa, to kompletny nonsens.

Lokalne odmiany przesądu

Dlaczego mówi się “odpukać w niemalowane drewno”? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Choć początków „odpukać w niemalowane” nie jesteśmy w stanie prześledzić w stu procentach, to przesąd ten jest popularny na całym świecie, a nawet pojawił się w wielu lokalnych odmianach.

Turcy często chwytają się za jedno ucho i odpukują dwukrotnie, aby pozbyć się pecha. Włosi tymczasem, wolą „dotykać żelaza” zamiast drewna. Metal kiedyś uważany był za bardzo wartościowy i magiczny. Jeżeli zajdzie taka potrzeba i nie ma żelaza w zasięgu ręki, to należy chwycić za coś, co jest równie cenne — intymne części swojego ciała. Kobiety mają położyć rękę na lewej piersi, a mężczyźni w okolicach krocza.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here