Dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów? - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Na pewno nie raz zastanawialiście się, czemu w samolotach nie ma spadochronów dostępnych dla pasażerów. Możemy wymienić przynajmniej pięć powodów, dla których nie znajdziecie spadochronu pod siedzeniem na pokładzie komercyjnego samolotu.

1. Spadochrony zajmują dużo miejsca, są ciężkie i drogie
Dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Spadochrony nawet nie zmieściłyby się pod twoim siedzeniem, zajęłyby zbyt dużo miejsca i dodały zbyt dużo ciężaru do ogólnej wagi samolotu. Dodatkowo, wymagałyby regularnej kontroli i przepakowywania. Zapewnienie kilkuset spadochronów w każdym samolocie znacząco zwiększyłoby koszty przelotu, co spowodowałoby wzrost ceny biletów.

2. Pasażerowie musieliby przejść kurs, aby nauczyć się z nich korzystać

Dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Bez minimum szkolenia większość ludzi nie byłaby nawet w stanie prawidłowo założyć spadochronu, nie wspominając już o tym, aby go otworzyć i bezpiecznie z nim wylądować. Bezpieczne spadochroniarstwo wymaga wielu godzin ćwiczeń. Nawet na ziemi i bez ograniczeń czasowych nie jest to łatwe. W zamkniętej przestrzeni samolotu pasażerskiego, w wysoce stresującej sytuacji byłoby to jeszcze trudniejsze. Gdy samolot spada ma się tylko chwilę, aby wydobyć spadochron i właściwie go założyć. Musielibyśmy wykonywać wszystkie czynności zachowując stale maskę tlenową na twarzy, a być może także mając zapięte pasy w celu utrzymania stabilnej pozycji. korzystanie ze spadochronów to nie jest taka prosta sprawa, jak to nam się może wydawać.

3. Samoloty pasażerskie latają bardzo wysoko i bardzo szybko

Dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Na wysokości 10-11 kilometrów (trzy razy wyżej niż typowy skok) każdy pasażer będzie musiał posiadać sprzęt wysokościowy (HALO), który zawiera zbiornik z tlenem, maskę i regulator, kombinezon, balistyczny hełm i wysokościomierz. W innym wypadku pewna jest utrata przytomności ze względu na niedotlenienie. Jakby tego było mało, samoloty pasażerskie poruszają się tak szybko (900 km/h), że wielu pasażerów najprawdopodobniej w niego uderzy doznając śmiertelnych obrażeń. Korzystanie ze spadochronów jest możliwe przy zachowaniu odpowiedniej prędkości i wysokości.

4. Nie istnieje dogodny sposób, na skakanie z typowego samolotu pasażerskiego

Dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów? - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Trzeba by przeprojektować samolot, aby zapewnić specjalne wyjście do skoków. Wyskakując z bocznych drzwi lub wyjść ratunkowych, prawdopodobnie uderzylibyśmy w skrzydło lub ogon samolotu co oznaczałoby pewną śmierć. Należałoby zainstalować rampę z tyłu kabiny. Tylko w ten sposób można pasażerom dać szansę na bezpieczne opuszczenie samolotu. Kolejny problem stanowi zarządzanie kolejką chętnych do skoku. Osoby przerażone, w warunkach olbrzymiego stresu na pewno nie będą łatwe we współpracy i zdolne do harmonijnego i płynnego postępowania zgodnie z procedurą awaryjną.

5. Istnieje bardzo niewiele sytuacji, w których spadochron mógłby kogokolwiek uratować

Dlaczego w samolotach pasażerskich nie ma spadochronów? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Aby skok mógł się powieść, wymagane są następujące warunki: światło dzienne, lot nad lądem, dużo czasu, aby wszyscy mogli się wydostać. Jedynym bezpiecznym momentem na skakanie z samolotu jest faza gdy ten osiągnął wysokość przelotową. Jednak większość śmiertelnych wypadków lotniczych występuje podczas startu i lądowania. Uwzględnić należy fakt, że od 2003 do 2012 roku, tylko 9% wszystkich wypadków śmiertelnych w lotach komercyjnych, łącznie siedem, wystąpiło podczas gdy samolot miał wysokość przelotową. Ponadto, jeden z tych wypadków miał miejsce podczas olbrzymiej burzy. Zarówno momenty wznoszenia, lądowania jak i warunki burzowe to sytuacje, gdy spadochroniarstwo jest niemożliwe. Nawet jeśli jesteś ekspertem w tej dziedzinie, wyskoczenie z samolotu może się okazać tragiczne w skutkach.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here