Dlaczego z czasem oddalamy się od przyjaciół? Pomijane Wiadomości

Każdy, kto ma już za sobą burzliwy okres dorastania doskonale wie, że większość przyjaźni, które zawiązały się w podstawówce, czy gimnazjum, nie trwają zbyt długo. Ty i twoi przyjaciele rozluźniacie więzi i z czasem poznajecie nowych przyjaciół. Ale dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak łatwo przychodzi nam zrezygnować z przyjaźni nawiązanych w tym okresie?

Zaledwie 1% szans na utrzymanie przyjaciół

Amy C. Hartl z Florida Atlantic University prowadziła badania, które śledziły losy 410 uczniów. Badacze kontaktowali się z nimi każdego roku, aż do momentu ukończenia liceum. Naukowcy odkryli, że przyjaźnie zawarte w podstawówce i gimnazjum, bardzo rzadko dotrwają do końca liceum. Istnieje zaledwie jeden procent szans na utrzymanie takiej przyjaźni na dłużej.

Naukowcy skoncentrowali się na kilku kluczowych elementach, które, jak przypuszczali, mogły być źródłem rozpadających się relacji. Wśród potencjalnych źródeł należy wymienić: płeć, akceptację wśród rówieśników (popularność), agresję fizyczną i kompetencje w szkole. Odkryto, że przyjaźń niemal na pewno rozpadnie się, jeżeli łączyła osoby różnej płci. Kolejne istotne czynniki, to różnice w agresji fizycznej, a następnie wyniki w nauce. Najmniej istotnym czynnikiem wydaje się być popularność w środowisku rówieśniczym.

Odmienności rozrywa więzy relacji„, wyjaśnia Brett Laursen z Departamentu Psychologii Florida Atlantic University .

Mimo to, każda utrata przyjaźni w tym wieku może być niezwykle bolesna, nawet wyniszczająca, ponieważ nastolatki przechodzą przez poznawczą i emocjonalną rewolucję, w tym samym czasie gdy budują swoją niezależność od rodziców. Nie bagatelizujmy uczuć swoich dojrzewających dzieci„, powiedział Hartl.

Przyjaźnie nastolatków są wysoce niestabilne

Dlaczego z czasem oddalamy się od przyjaciół? Pomijane Wiadomości

To interesujące studium, rzuca nieco więcej światła na to, dlaczego niektórzy z nas przez pewien okres w szkole mieli przyjaciół, z którymi się praktycznie nie rozstawali, ale w pewnym momencie ich relacja zaczęła osłabiać się, doprowadzając ostatecznie do zerwania bliższych kontaktów. Naukowcy twierdzą, że naturalnym momentem zamierania przyjaźni jest chwila przejścia z podstawówki do gimnazjum, a następnie z gimnazjum do liceum. Przyjaźnie nastolatków są uważane za „wysoce niestabilne, ponieważ te zawarte w okresie szkoły podstawowej są przekształcane i na nowo definiowane w pierwszej klasie szkoły średniej.” Bywa, że stary układ sił i relacji społecznych, które wytworzyły się w środowisku szkoły podstawowej, w gimnazjum czy liceum, nie będzie już dobrze funkcjonował i musi zostać skonstruowany na nowo. Powstają nowe sympatie i nowe przyjaźnie.

Tak więc, jeśli masz jeszcze swojego kumpla ze szkoły średniej, utrzymujesz z nim kontakt i uważacie się za przyjaciół, to możecie uważać się za szczęściarzy. Wasza przyjaźń jest wielką rzadkością.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here