Dlaczego panda jest biało-czarna? Charakterystyczne biało-czarne futro czyni pandę wyjątkowo rozpoznawalnym zwierzęciem. Większość ssaków posiada barwy w odcieniach czerni, szarości i brązu. Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Behavioral Ecology, wyróżniające pandę umaszczenie może mieć związek zarówno z kamuflażem, jak i formą komunikacji stosowaną przez zwierzęta.
Charakterystyczne futro pandy jest formą kamuflażu
Mimo wielkiej popularności pandy i wielkiego zainteresowania gatunkiem jej kolorystyka zawsze była dla naukowców czymś w rodzaju tajemnicy. Jednak zdaniem badaczy unikalna kolorystyka pandy jest kształtowana przez dwie główne kwestie: kamuflaż i komunikację.
Białe futro pandy ewoluowało w celu zapewnienia kamuflażu podczas żerowania w śniegu. W przeciwieństwie do innych niedźwiedzi, pandy nie zapadają w hibernację. Ich dieta w dużej mierze opiera się o bambus, który charakteryzuje się względnie niską wartością odżywczą. Tym samym te niedźwiedzie nie są w stanie skumulować wystarczająco dużej ilości składników odżywczych na długi zimowy sen. Białe futro czyni pandę niewidoczną.
Czarne łaty na futrze pandy, to z kolei forma zapewnienia kamuflażu w zacienionych lasach bambusowych. Ponieważ panda musi być aktywna przez cały rok i stale przemierza duże odległości, od zaśnieżonych gór, po lasy tropikalne, to biało-czarne kontrastujące futro jest pewną formą kompromisu.
Czarne kręgi wokół oczu i uszu
Szczególnym elementem umaszczenia pandy są czarne kręgi wokół oczu. Uważa się, że mają one bardzo konkretny cel: działają one niczym „oznakowanie”, które pozwala odróżniać poszczególne osobniki między sobą. W eksperymencie przeprowadzonym w 2008 roku zespół naukowców stwierdził, że pandy używają kolorystyki na pysku do rozpoznawania innych osobników. Okazało się, że nawet młode pandy były w stanie dokonać rozróżnienia na podstawie wzorów na pysku. Co więcej, zwierzęta zachowują te wzory w pamięci na dłużej niż rok. Badacze spekulują, że, być może, na podstawie wzorów na pysku zwierzęta dokonują wyboru partnerów.
Oznaczenia uszu, podobnie jak w przypadku oczu, może mieć szczególne znaczenie. Naukowcy sugerują, że czarne uszy mogą służyć jako markery agresji i stanowią ostrzeżenie dla innych drapieżników.
Ekspertyza czarno-białego umaszczenia nie jest czymś nowym dla tego zespołu badawczego. Wcześniej znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego zebry pokryte są takim nietypowym czarno-białym wzorem. W przypadku zebry odpowiedź była taka, że kolorystyka ta pomaga odganiać moskity i muchy tse tse.
Według biologa Tima Caro, który jest współautorem nowego studium dotyczącego pand:
„Zrozumienie, dlaczego panda ma takie zabarwienie, a nie inne, od dawna stanowiło pewien problem w biologii. Znalezienie rozwiązania było bardzo trudne, ponieważ praktycznie żaden inny ssak nie jest do niej podobny. Jakiekolwiek analogie były wykluczone.„
Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.