Dlaczego panda jest biało-czarna?

Dlaczego panda jest biało-czarna? Charakterystyczne biało-czarne futro czyni pandę wyjątkowo rozpoznawalnym zwierzęciem. Większość ssaków posiada barwy w odcieniach czerni, szarości i brązu. Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Behavioral Ecology, wyróżniające pandę umaszczenie może mieć związek zarówno z kamuflażem, jak i formą komunikacji stosowaną przez zwierzęta.

Charakterystyczne futro pandy jest formą kamuflażu

Mimo wielkiej popularności pandy i wielkiego zainteresowania gatunkiem jej kolorystyka zawsze była dla naukowców czymś w rodzaju tajemnicy. Jednak zdaniem badaczy unikalna kolorystyka pandy jest kształtowana przez dwie główne kwestie: kamuflaż i komunikację.

Białe futro pandy ewoluowało w celu zapewnienia kamuflażu podczas żerowania w śniegu. W przeciwieństwie do innych niedźwiedzi, pandy nie zapadają w hibernację. Ich dieta w dużej mierze opiera się o bambus, który charakteryzuje się względnie niską wartością odżywczą. Tym samym te niedźwiedzie nie są w stanie skumulować wystarczająco dużej ilości składników odżywczych na długi zimowy sen. Białe futro czyni pandę niewidoczną.

Czarne łaty na futrze pandy, to z kolei forma zapewnienia kamuflażu w zacienionych lasach bambusowych. Ponieważ panda musi być aktywna przez cały rok i stale przemierza duże odległości, od zaśnieżonych gór, po lasy tropikalne, to biało-czarne kontrastujące futro jest pewną formą kompromisu.

Czarne kręgi wokół oczu i uszu

Dlaczego panda jest biało-czarna?

Szczególnym elementem umaszczenia pandy są czarne kręgi wokół oczu. Uważa się, że mają one bardzo konkretny cel: działają one niczym „oznakowanie”, które pozwala odróżniać poszczególne osobniki między sobą. W eksperymencie przeprowadzonym w 2008 roku zespół naukowców stwierdził, że pandy używają kolorystyki na pysku do rozpoznawania innych osobników. Okazało się, że nawet młode pandy były w stanie dokonać rozróżnienia na podstawie wzorów na pysku. Co więcej, zwierzęta zachowują te wzory w pamięci na dłużej niż rok. Badacze spekulują, że, być może, na podstawie wzorów na pysku zwierzęta dokonują wyboru partnerów.

Oznaczenia uszu, podobnie jak w przypadku oczu, może mieć szczególne znaczenie. Naukowcy sugerują, że czarne uszy mogą służyć jako markery agresji i stanowią ostrzeżenie dla innych drapieżników.

Ekspertyza czarno-białego umaszczenia nie jest czymś nowym dla tego zespołu badawczego. Wcześniej znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego zebry pokryte są takim nietypowym czarno-białym wzorem. W przypadku zebry odpowiedź była taka, że kolorystyka ta pomaga odganiać moskity i muchy tse tse.

Według biologa Tima Caro, który jest współautorem nowego studium dotyczącego pand:

Zrozumienie, dlaczego panda ma takie zabarwienie, a nie inne, od dawna stanowiło pewien problem w biologii. Znalezienie rozwiązania było bardzo trudne, ponieważ praktycznie żaden inny ssak nie jest do niej podobny. Jakiekolwiek analogie były wykluczone.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here