Jak długo stał mur berliński? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Mur berliński to chyba najbardziej wymowny symbol zimnowojennego podziału świata. Europa Zachodnia i państwa bloku wschodniego oddzielone były barierą z drutu kolczastego i betonu na prawie 30 lat. Jednocześnie mur podzielił największe miasto w Niemczech.

Podział Niemiec po wojnie

Po zakończeniu II Wojny Światowej Niemcy i ich stolica zostały podzielone na cztery strefy. Każda z nich była pod panowaniem jednego z sojuszniczych mocarstw. Ponieważ Berlin znajdował się we wschodniej części Niemiec, to strefy brytyjska, francuska i amerykańska, były całkowicie otoczone przez Sowietów. Sowieci założyli komunistyczne państwo NRD i uszczelnili granice, aby powstrzymać jakąkolwiek migrację na tereny zachodnie.

Jak powstał mur berliński

Jak długo stał mur berliński? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W dniu 13 sierpnia 1961 roku powstała pierwsza, wstępna wersja ściany, zbudowana z drutu kolczastego rozciągniętego pomiędzy rzędami murowanych budynków. Ostatecznie, w ciągu kilku lat mur został bardzo rozbudowany. Postawiono solidny mur główny, liczne ściany dodatkowe, rowy i płoty podłączone do prądu. Pozostawiono także niezabudowany „pas śmierci” nadzorowany z 302 strażnic przez uzbrojonych żołnierzy. Betonowa ściana pokryta graffiti, która najczęściej pojawiała się na słynnych fotografiach, została zbudowana w 1979 roku. Ukończony mur tworzył zygzakowatą ścieżkę liczącą 156 kilometrów, ale tylko 43 kilometry dzieliły Berlin na część wschodnią i zachodnią. Reszta muru oddzielała Berlin Zachodni od otaczających go wsi znajdujących się już w NRD.

Zburzenie muru berlińskiego

Jak długo stał mur berliński? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W dniu 9 listopada 1989 roku rządy radzieckie i NRD złagodziły swoje kontrole graniczne i berlińczycy natychmiast zebrali się, aby rozebrać ścianę. W ciągu kilku miesięcy większość odcinków muru było już rozebranych. Część przeznaczona została jako eksponaty do muzeów, część trafiła do kieszeni prywatnych jako pamiątka. Mur dzielił społeczeństwo niemieckie oraz świat przez 28 lat.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here