Dom Mądrości - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dom Mądrości był biblioteką i klasyczną akademią arabską założoną w Bagdadzie, w Iraku, w 830 roku. Bardzo szybko stał się kluczową instytucją w Ruchu Tłumaczeń i uważany był za najważniejszy ośrodek intelektualny Islamskiego Złotego Wieku.

Centrum studiów humanistycznych Islamskiego Złotego Wieku

Inwazja Bagdadu - pomijane wiadomości, pomijane.plDom Mądrości był niekwestionowanym centrum studiów humanistycznych i nauk islamskich, w tym matematyki islamskiej, islamskiej astronomii, medycyny, alchemii i chemii, zoologii i geografii. Opierając się tłumaczeniach perskich, indyjskich i greckich tekstów – w tym Pitagorasa, Platona, Arystotelesa, Hipokratesa, Euklidesa, Plotyna, Galen, Sushruta, Charaka, Aryabhata i Brahmagupta, zgromadzono wielką kolekcję wiedzy o świecie i na niej opierano swe własne odkrycia. Instytucja ta była w istocie czymś więcej niż tylko biblioteką albowiem znaczna część oryginalnej pracy naukowej i filozoficznej została wytworzona przez uczonych i intelektualistów z powiązanych z Domem Mądrości..

Wody Tygrysu płynące atramentem

Wraz ze wszystkimi innymi bibliotekami w Bagdadzie, Dom Mądrości został zniszczony podczas najazdu mongolskiego w 1258 roku. Mówiło się, że wody Tygrysu płynęły atramentem przez 7 dni od inwazji, co wynikało z ogromnych ilości książek wrzuconych wprost do rzeki. Ilość wiedzy jaka została zaprzepaszczona w efekcie tego najazdu jest nie do opisania. Jest to tym bardziej zaskakujące, że podczas gdy większość ludzi jest dobrze zaznajomiona ze zniszczeniem biblioteki w Aleksandrii, niewielu wie o stratach jakie przyniosło ludzkości zniszczenie Domu Mądrości.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here