Drzemki poprawiają zdolność koncentracji i pamięć

Naukowcy twierdzą, że godzinne drzemki w ciągu dnia sprawiają, że mózg funkcjonuje, jakby był pięć lat młodszy.

Popołudniowa drzemka w pracy zdecydowanie poprawi wydajność

Popołudniowa drzemka w pracy to prawdopodobnie nie jest najlepszy sposób, aby zaimponować swemu przełożonemu, ale naukowcy twierdzą, że może ona zdecydowanie poprawić wydajność w pracy.

Naukowcy z University of Pennsylvania odkryli, że krótki popołudniowy sen poprawia zdolność do koncentracji i pamięć, a także sprawia, że ​​mózg funkcjonuje tak, jakby był o pięć lat młodszy.

Zespół badawczy przebadał 3.000 Chińczyków w podeszłym wieku i oceniał, czy ci z nich, którzy często ucinają sobie popołudniowe drzemki, będą mieli lepsze wyniki w testach sprawności umysłowej. Uczestnicy otrzymali zadania na pamięć i kilka problemów matematycznych do rozwiązania, a także zwrócono się, aby skopiowali kształty z rysunków, które im pokazano.

Drzemki nie powinny trwać dłużej niż 60 minut

Drzemki poprawiają zdolność koncentracji i pamięć

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy często robią sobie poobiednie przerwy na sen, radzą sobie lepiej w testach niż ci, którzy nie śpią w ciągu dnia. W sumie 60 procent osób biorących udział w badaniu spało po obiedzie, a drzemka trwała średnio 63 minuty. Badania sugerują także, że 60 minut to najlepsza długość drzemki. Ludzie, którzy spali dłużej lub krócej, wypadali nieco gorzej w zadaniach.

Wyniki potwierdzają hipotezę, że umiarkowanej długości drzemka po obiedzie, zdecydowanie poprawia ludzkie zdolności poznawcze. Starsi dorośli, którzy nie robią sobie drzemek lub śpią dłużej niż 90 minut, mieli niższe wyniki w testach.

Badanie to sugeruje, że brak drzemki lub zbyt długie drzemki wiążą się ze słabszymi zdolnościami poznawczymi. Za to drzemki godzinne są ważnym elementem optymalizacji funkcji poznawczych u osób dorosłych w wieku podeszłym.

Badanie, które zostało opublikowane w Journal of American Geriatric Society, potwierdza wcześniejsze ustalenia, które wykazały wiele korzyści płynących z drzemki, o ile nie jest ona zbyt długa.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here