Duże podobieństwa niespokrewnionych języków, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Duże podobieństwa niespokrewnionych języków, które udowodniono w jednym z najnowszych badań, burzą fundamentalne koncepcje w językoznawstwie. Analizie poddano prawie dwie trzecie języków świata. Badanie wykazuje, że ludzie mają tendencję do korzystania z tych samych dźwięków dla typowych obiektów i idei, bez względu na język, jakim mówią.

Badania wykazują zależność między dźwiękami a znaczeniami

Niedawno opublikowane badanie (Proceedings of National Academy of Sciences) wykazuje silną zależność statystyczną pomiędzy pewnymi podstawowymi pojęciami – od części ciała do rodzinnych relacji i aspektów świata przyrody – a odgłosami jakich ludzie używają do ich opisu.

Wydaje się, Że jest coś w kondycji ludzkiej, co prowadzi nas do tych samych wzorców. Nie wiemy, co to jest, ale wiemy, że istnieje.

„Te  symboliczne wzorce dźwiękowe pojawiają się wciąż i wciąż na całym świecie, niezależnie od rozproszenia geograficznego ludzi i niezależnie od rodowodu języka”, powiedział Morten H. Christiansen, profesor psychologii i dyrektor Cornell Cognitive Neuroscience Lab. „Wydaje się, że jest coś w kondycji ludzkiej, co prowadzi nas do tych samych wzorców. Nie wiemy, co to jest, ale wiemy, że istnieje.”

Na przykład, w większości języków, słowo „nos” może zawierać dźwięków „Neh” lub „uu”. Słowo „język” z dużym prawdopodobieństwem będzie zawierało „L” . „Liść” może zawierać dźwięki „B”, „p” lub „L”. „Piasek” będzie używał dźwięku „s.” Słowa „czerwień” i „okrągłe” mogą należeć do grupy dźwięków „R”. „To nie znaczy, że wszystkie słowa mają te dźwięki, ale ich związek jest o wiele silniejszy niż nam się wydaje, to nie jest zwykły przypadek” mówi Christiansen.

Związki były szczególnie silne dla słów opisujących części ciała. „Tego się raczej nie spodziewaliśmy” – powiedział.

Zespół odkrył również, że pewne słowa będą z dużym prawdopodobieństwem pewnych dźwięków unikać. Było to szczególnie widoczne w odniesieniu do zaimków. Na przykład, w słowach oznaczających „ja” raczej nie wystąpią odgłosy  P, B, T, S, R i L. W przypadku „ty” jest mało prawdopodobne, aby pojawiły się dźwięki z udziałem U, O, P, T, D, Q, R, S i L.

Przebadano 62% języków świata

Christiansen, naukowiec zajmujący się kognitywistyką oraz badaniem języka wraz z zespołem fizyków, lingwistów i informatyków z Argentyny, Niemiec, Holandii i Szwajcarii, analizował szczegółowo od 40 do 100 podstawowych słów w 62 procentach języków świata, a jest ich ponad 6000.

Odkryli, że znaczna część ze 100 podstawowych słów posiada bardzo silny związek z określonymi rodzajami dźwięków ludzkiej mowy. Wyniki badań są zachowawcze; rzeczywista liczba wzorców symboli dźwiękowych może być jeszcze większa.

Odkrycia podważają jedno z najbardziej podstawowych twierdzeń w językoznawstwie, że relacja między dźwiękiem słowa i jego znaczeniem jest dowolna.

„Ludzie nie byli w stanie dotąd wykazać, że połączenie dźwięku i symbolu jest czymś bardziej powszechnym wśród większości języków na całym świecie”, powiedział Christiansen. „To pierwszy raz, gdy ktoś jest w stanie wykazać tę relację, w tak dużej skali.”

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego ludzie mają tendencję do korzystania z tych samych dźwięków w różnych językach do opisu podstawowych obiektów i idei, ale Christiansen zwraca uwagę na to, że pewne pojęcia są ważne we wszystkich językach, a dzieci uczą się tych słów we wczesnym okresie życia.

„Prawdopodobnie ma to coś wspólnego z ludzkim umysłem lub mózgiem, z naszym sposobem interakcji lub z sygnałami jakich używamy, gdy uczymy się języka. To jest kluczowa kwestia dla przyszłych badań.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ŹRÓDŁOpnas.org
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here