Czy dzikie zwierzęta piją alkohol? Pijane słonie

Czy dzikie zwierzęta piją alkohol? W południowej Afryce lokalna legenda głosi, że słonie bardzo go lubią. Poszukują drzewa Marula, które daje łatwo fermentujące, słodkie owoce.

Dziesiątki lat badań laboratoryjnych wykazały, że z łatwością możemy wywołać u zwierząt złe nawyki poprzez zapewnienie stałego dostępu do substancji uzależniających.

Czy jednak dzikie zwierzęta naprawdę piją alkohol? Odpowiedź brzmi, owszem piją, a raczej jedzą. Przedstawiamy 6 gatunków zwierząt, które z alkoholem są za pan brat.

6Jemiołuszka zwyczajna lata pod wpływem alkoholu

Jemiołuszka gnieździ się w lasach iglastych i mieszanych od Skandynawii w Europie przez północną Rosję, Syberię, ale też po Ziemię Baffina na wschodzie Kanady.

Nie tylko ludzie oddają się libacjom alkoholowym w okresie wakacyjnym. Jemiołuszka zwyczajna występuje w północnych częściach Ameryki Północnej i Eurazji i uwielbia żerować na drzewach jarzębiny. Owoce drzewa z czasem fermentują i stają się źródłem alkoholu.

Większość ptaków poprzestaje na odrobinie sfermentowanych owoców, ale niektóre nie wiedzą, kiedy przestać. Część z nich lata w stanie pełnego upojenia alkoholowego, co może oznaczać niestety ryzyko śmiertelnego wypadku. National Geographic pisze o tego typu kolizjach z budynkami.

5Nietoperze wiedzą, kiedy powiedzieć “stop”

Nietoperze, podobnie jak ptaki, upijają się sfermentowanymi owocami. Jednak w odróżnieniu od jemiołuszki, nietoperze w Środkowej i Południowej Ameryce mają dużo większą tolerancję na alkohol. Według badań z 2009 roku opublikowanym przez PLoS ONE, najwyższa zawartość alkoholu we krwi, jaką wykazano u nietoperzy to 0,3%. Aby nadać temu perspektywy, zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce, nietoperz dopuszcza się jedynie wykroczenia i jego stan należy określić jako “po spożyciu alkoholu”.

W badaniu nietoperze z powodzeniem przelatywały przez tor przeszkód, bezbłędnie używając echolokacji. Co ciekawe, nietoperze w innych częściach świata nie radzą sobie już tak dobrze. W badaniu opublikowanym w Journal of Experimental Biology, egipskie nietoperze miały więcej przypadków kolizji, niż ich amerykańskie odpowiedniki.

Biolog Brock Fenton powiedział National Geographic, że bardzo wysoka tolerancja na alkohol amerykańskich nietoperzy prawdopodobnie ewoluowała, ponieważ pozwoliło im to spożywać owoce, których inne zwierzęta nie były w stanie spożywać.

4Ryjówki nadrzewne za sprawą ewolucji piją „piwo” każdej nocy

Występują w wilgotnych lasach równikowych Azji Południowo-Wschodniej, m.in. na Archipelagu Malajskim, Filipinach i na Półwyspie Indyjskim.

Wiewióreczniki, lub inaczej ryjówki nadrzewne, codziennie “uderzają do baru” w lesie deszczowym, w ojczystej Malezji. Według badań opublikowanych w 2008 roku w Proceedings of National Academy of Sciences ryjówki codziennie spędzają minimum dwie godziny na spożywaniu sfermentowanego nektaru palmowego. Co ciekawe, nie wchodzą w stan upojenia alkoholowego, pomimo swej niewielkiej postury.

Robert Dudley, fizjolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley powiedział National Geographic, że istnieją „pozytywne efekty” konsumpcji niewielkich ilości alkoholu, takie jak ochrona przed ryzykiem sercowo-naczyniowym i większa ilość spożywanego pokarmu ze względu na częste „przekąski”. Ryjówki są w stanie metabolizować alkohol znacznie lepiej niż ludzie. Dudley sugeruje, że ryjówki mogły odziedziczyć chęć do picia alkoholu w celu podtrzymania wysokiego apetytu, co zwiększa dzienną ilość przyjmowanych kalorii.

3Koczkodany kradną od ludzi koktajle alkoholowe

Koczkodany (kotawiec sawannowy) żyjące na Karaibach rozpoczęły swoją przygodę z alkoholem 300 lat temu kiedy, w szczytowym okresie ery plantacji, odkryły fermentowaną trzcinę cukrową. Jak wynika z badania opublikowanego w 1993 roku przez Pharmacology Biochemistry and Behavior, alkohol cieszy się tak wielkim powodzeniem, że jedna na pięć małp woli pić alkohol niż wodę.

Podobnie jak u ludzi, w badaniu odkryto, że nastoletnie małpy zużywają znacznie więcej alkoholu niż dorośli. Główny autor badania Jorge Juarez powiedział BBC, że dorośli piją mniej, starając się zachować czujność, co jest przejawem odpowiedzialności za stado.

Około 5% populacji to alkoholicy. Niektóre małpy są na tyle odważne, aby wykradać napoje alkoholowe z barów plażowych.

2Pszczoły karzą osobniki, które wracają pijane do ula

Pszczołom zdarza się upić sfermentowanym nektarem, co prowadzi do wypadków podczas lotu. Niektóre pszczoły są tak pijane, że nie są w stanie samodzielnie wrócić do domu. Ale nawet jeżeli uda im się znaleźć drogę powrotną do ula, to czeka na nie kara. Entomolog Errol Hassan powiedział The Guardian, że niektóre ule nakładają surowe kary dla pszczoły złapane na pracy pod wpływem alkoholu. W najgorszych wypadkach pijane pszczoły są atakowane.

Ciekawe, że w społeczności pszczół spożywanie nikotyny i kofeiny jest całkowicie legalne. W badaniu z 2010 roku przeprowadzonym na University of Haifa wykazano, że pszczoły wolą nektar zawierający nikotynę i kofeinę. Na szczęście dla pszczół i smakoszy miodu, nikotyna jest naturalnie wytwarzana przez kwiaty drzew tytoniowych, a kofeina występuje w cytrusach.

1Słonie nie wpadają w alkoholowy szał

Na YouTube można znaleźć wiele filmów, które rzekomo pokazują słonie, które po zjedzeniu owoców marula, kompletnie pijane, niszczą wsie i atakują ludzi.

Słonie jednak są tak ogromne, że musiałyby zjeść ogromne ilości owoców, aby się upić. Zwierzę to musiałoby zjeść 400% więcej owoców niż zwykle i w ogóle nie pić wody.

Słonie rzeczywiście mogą być zbyt duże, aby się totalnie upić. Jednak badanie z 1984 roku opublikowane w Bulletin of the Psychonomic Society wykazało, że zwierzęta często pochłaniają wystarczającą ilość owoców, aby znaleźć się w stanie nietrzeźwości. Jak pisze National Geographic, słonie regularnie odwiedzają te same drzewa Marula sprawdzając, czy owoce i kora są odpowiednio dojrzałe. Testują zawartość alkoholu w owocach. Jeżeli jest za niska, odchodzą i wracają następnego dnia.

Podsumowując, na pewno byłaby to ciekawa historia i od czasu do czasu możemy spotkać się z mitem pijanego słonia, ale nauka sugeruje, że bardzo mało prawdopodobne jest, abyśmy zobaczyli pijanego słonia siedzącego pod drzewem Marula.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here