Efekt Tetris, czyli objawy odstawienia gier wideo

Efekt Tetris (znany również jako syndrom Tetris) występuje, gdy ludzie poświęcają tak wiele czasu i uwagi na pewne działanie, że ​​zaczyna ono wpływać na wzorce myślenia, wytwarza halucynacje i wpływa na marzenia senne jednostki. Nazwa pochodzi od słynnej gry wideo – Tetris.

Odwzorowanie kształtów w realnym świecie

Ludzie, którzy grali w Tetris przez dłuższy czas mogą zauważyć, że mimowolnie ich umysł zaczyna dopasowywać do siebie różne kształty, które widzi w realnym świecie. Przykładowo wybierając się do sklepu, pudełka na półce zaczynają do siebie pasować, podobnie budynki na ulicy. Po zamknięciu oczu pojawiają się halucynacje kształtów spadających na niewidzialną powierzchnię. W tym sensie efekt Tetris można uznać za formę objawów odstawienia. Charakterystyczne halucynacje, obrazy wzięte wprost z grafiki komputerowej pojawiające się, gdy śpimy lub zamkniemy oczy, to typowe dla efektu Tetris omamy hipnagogiczne.

Efekt Tetris nie dotyczy wyłącznie gier wideo

Efekt Tetris nie dotyczy wyłącznie gier wideo
Efekt Tetris to powszechnie zjawisko wśród osób zajmujących się układaniem kostki Rubika na czas.

Najwcześniejsze znane odniesienie do tego terminu pojawia się w artykule Jeffrey Goldsmitha „To Twój umysł Tetris„, opublikowanym w magazynie Wired w maju 1994 roku:

Bywały dni, gdy siedziałem na swojej zamszowej sofie i bez opamiętania grałem w Tetris. Podczas rzadkich wyjść z domu samochody i drzewa zaczynały do siebie pasować niczym klocki […] Efekt Tetris to biochemiczna, redukcjonistyczna metafora.

Efekt Tetris może oczywiście wystąpić także w przypadku innych gier wideo. Co więcej, podobne objawy można zaobserwować w przypadku nadużywania innych czynności silnie angażujących nasz umysł i wzrok, takich jak układanie puzzli. Syndrom Tetris to także zjawisko powszechnie znane wśród osób zajmujących się układaniem kostki Rubika na czas.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here