Egzekucja księcia Arabii Saudyjskiej, POmijane Wiadomości, pomijane.pl

Egzekucja księcia Arabii Saudyjskiej zaskoczyła wielu obserwatorów. Bardzo rzadko zdarza się, aby członkowie rodu królewskiego podlegajli karze śmierci. Użytkownicy mediów społecznościowych w Arabii Saudyjskiej interpretują egzekucję księcia Al Sauda jako znak równości wobec prawa islamskiego. W chwili obecnej nastroje społeczne w Arabii Saudyjskiej nie są najlepsze. Pisaliśmy wcześniej o dużych cięciach wydatków w sferze publicznej, które dotykają 70% społeczeństwa.

Egzekucja księcia przyjęta z zadowoleniem przez Saudyjczyków

Książę Turki bin Saud al-Kabir został uznany za winnego zabicia innego obywatela Arabii Saudyjskiej i z rozkazu króla Salmana wykonano na nim wyrok śmierci, co zakomunikowali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Członkowie rodziny rządzącej, których liczbę szacuje się na kilka tysięcy, rzadko podlegają jakimkolwiek karom. Książę, który zamordował swojego wuja, został ścięty w 1975 roku, a jedna z księżniczek została zastrzelona za cudzołóstwo dwa lata później.

W 2004 roku młody książę, który zastrzelił swojego znajomego, został ułaskawiony przez ojca ofiary w ostatniej chwili, gdy ten przybył na jeden z placów Rijadu gdzie miano dokonać egzekucji.

Wiadomość o egzekucji przychodzi w momencie gdy rząd prosi Saudyjczyków o zaakceptowanie wielkich oszczędności wymuszonych słabą kondycją budżetową. Informacja została przyjęta z zadowoleniem zarówno przez zwykłych Saudyjczyków, jak i przez członków rodziny królewskiej. Komentowano, że Król Salman w swym wyroku był zdecydowany i sprawiedliwy. Khalid al-Saud, wykładowca akademicki i członek rodziny królewskiej, napisał na Twitterze: „Jest to prawo Boga Wszechmogącego i takie jest podejście naszego błogosławionego narodu.”

„Bóg nie rozróżnia kupca i biedaka, nie widzi różnicy między księciem i obywatelEM”

„Sprawiedliwy władca islamskiego narodu rządzi zgodnie z nauką islamu” – napisał saudyjski dziennikarz Nasser bin Fareon.

Użytkownicy mediów społecznościowych przesyłali między sobą klip z jednej z przemów króla Salmana skierowanej do saudyjskich urzędników. Król informował, że obywatele nie powinni obawiać się pozywania członków rodziny królewskiej, gdyby doznali z ich strony niesprawiedliwości.

Mohammed al-Masloukhi, imam meczetu Safa w Rijadzie, powiedział, że rodzina ofiary nie zaakceptowała setek milionów riali „pieniędzy skąpanych w krwi”.

Narastająca frustracja w społeczeństwie Arabii Saudyjskiej

Egzekucja księcia Arabii Saudyjskiej, POmijane Wiadomości, pomijane.pl

„Bóg nie rozróżnia kupca i biedaka, nie widzi różnicy między księciem i obywatelem” – pisał na Twitterze.

Ale student z Jeddah, który wypowiadał się pod warunkiem, że będzie zidentyfikowany jedynie jako Baha, powiedział, że egzekucja księcia była reakcją na frustrację ludzi, która narastała od dawna.

„To musiało się stać. Nie można było tego dłużej ciągnąć. Stale przebaczano członkom rodziny królewskiej, którzy popełniali zbrodnie”.

“Jest to oznaka szacunku dla szariatu”

„Istnieją konsekwencje polityczne odstąpienia od ścigania członków rodziny, ponieważ ofiarami mogą być członkowie wielkich plemion. Król musiał zareagować.”

Urzędnicy saudyjscy naturalnie twierdzą, że system sądowniczy jest bezstronny. Wybitny komentator Jamal Khashoggi powiedział Reutersowi, że Saudyjczycy oczekiwali takiej decyzji. Egzekucja księcia była wskazana i pożądana. „Jest to oznaka szacunku dla szariatu (prawa islamskiego).”

Choć kultura szacunku dla publicznego urzędu w Arabii Saudyjskiej jest silna, to jest to jedno z najbardziej aktywnych arabskich społeczeństw jeżeli chodzi o komentowanie działalności publicznych funkcjonariuszy. Platformy cyfrowe są postrzegane jako użyteczne fora, gdzie odpowiedzialność może podlegać ocenie.

Członkowie królewskiej rodziny otrzymują comiesięczne stypendia, a książęta o najwyższej pozycji posiadają dużą władzę polityczną i zarządzają olbrzymim bogactwem. Tymczasem zwykli Saudyjczycy muszą sprostać cięciom finansowych.

W kraju, w którym obywatele nie mają prawa głosu, rząd planuje reformy edukacyjne i społeczne, najwyraźniej mając na celu wzmocnienie poparcia społecznego i stabilności politycznej.

Arabia Saudyjska w 2015 roku wykonała wyroki śmierci na 151 osobach, to najwyższa liczba od 1995 roku. Po Chinach i Iranie, to trzeci kraj pod względem najwyższej liczby wyroków śmierci.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here