Egzoszkielet pozwolił sparaliżowanej kobiecie ukończyć maraton. Dzięki jego pomocy kobieta z Leicestershire, w Anglii, która do tej pory poruszała się na wózku, ukończyła półmaraton. Trzydziestosześcioletnia Claire Lomas nie biegła szybko – przebiegając, a raczej przechodząc około 4 kilometrów dziennie. Przekroczenie linii mety zajęło jej pięć dni, ale jej osiągnięcie jest nadal traktowane jako wielkie zwycięstwo naukowców i firm inwestujących w tę nowoczesną technologię.

Egzoszkielet, co to takiego?

Egzoszkielet to, najprościej mówiąc, mocowana na zewnątrz ciała powłoka, mechanicznie wspomagająca ciało, której celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika. Egzoszkielet może wzmacniać wszystkie lub tylko wybrane partie mięśni, np. sztuczne ramię lub jak w tym przypadku nogi.

ReWalk Robotics (dawniej Argo Medical Technologies), firma która stworzyła urządzenie o nazwie Lomas, ogłosiła na początku sierpnia 2016 roku, że sprzedała swoją setną sztukę produktu, co jest dla nich kamieniem milowym. „To symbolizuje nową erę dla firmy” – powiedział prezes firmy Larry Jasinski.

Exoskeleton - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Może sto urządzeń nie wydaje się wiele, ale każdy egzoszkielet musi być precyzyjnie dostosowany i skalibrowany. Mocowania na nogach i biodrach stanowią wsparcie dla użytkownika, silniki zaś pomagają zginać i obracać stawy. Czujniki na biodrach i kolanach wyczuwają ruchy ciała, a osoba nosząca szkielet używa kul dla zachowania równowagi. „Wielokrotne przesunięcie ciała generuje sekwencję kroków. Egzoszkielet naśladuje naturalny chód człowieka.” – dodaje Jasinski. 

„Wielokrotne przesunięcie ciała generuje sekwencję kroków. Egzoszkielet naśladuje naturalny chód człowieka”

Dostępność technologii

Urządzenia te nie są tanie, jeden system ReWalk kosztuje prawie 70.000 dolarów. W lutym 2016 roku jedna z  firm ubezpieczeniowych w Stanach Zjednoczonych niechętnie, ale zgodziła się pokryć koszty systemu ReWalk dla jednego ze swoich klientów.

Technologia została już sprzedana w kilku szpitalach i klinikach na całym świecie. Niektóre firmy nawet rozszerzają swoją wizję o egzoszkielety komercyjne, czyli robotyczne skafandry mające na celu zwiększenie siły i wytrzymałości sprawnych ludzi.

W grudniu 2015 roku, w Stanach Zjednoczonych Department of Veterans Affairs ogłosił, że rozpocznie pokrywanie kosztów maszyn produkowanych przez ReWalk dla sparaliżowanych weteranów wojennych. Ustawa zapewnia kwalifikującym się weteranom dostęp do skierowania i ewaluacji we wszystkich wyznaczonych centrach szkoleniowych firmy.

Dla Pani Lomas, która została sparaliżowana od klatki piersiowej w dół po wypadku podczas jazdy konnej w 2007 roku, sam fakt, że jest w stanie samodzielnie chodzić jest w zupełności wystarczającym. To ona w 2012, jeszcze bez wsparcia maszyny, ale z pomocą męża ukończyła Londyński Maraton, zjeło jej to 16 dni.

Korzystanie z egzoszkieletu nie jest proste. Po ukończeniu półmaratonu, użytkowniczka powiedziała: „Zajęło to trochę nauki. To nie tylko praca fizyczna, ale także koncentracja na każdym kroku.”

Obecnie na świecie (głównie w USA i Japonii) trwają także prace nad egzoszkieletami z założeniem wykorzystania ich w celach wojskowych – dla poprawienia zdolności bojowych żołnierza na polu walki.


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here