Filipiny, 100 policjantów usuniętych, bo zażywali narkotyki

Filipińska policja od początku roku zwolniła dyscyplinarnie prawie 100 policjantów, ponieważ wykryto, że zażywają narkotyki. Jest to efekt operacji oczyszczania szeregów policji zainicjowany przez prezydenta, Rodrigo Duterte, który słynie ze swojej bezkompromisowości w walce z narkotykami. Od kiedy prezydent wypowiedział wojnę handlarzom, życie straciło ponad 7.700 osób. Organizacje ochrony praw człowieka alarmują. 

Od czasu rozpoczęcia wojny z narkotykami, życie straciło już 7.700 osób

Ponad 7.700 osób zostało zabitych, od kiedy Duterte wypowiedział krwawą wojnę handlarzom i producentom narkotyków. W ciągu siedmiu miesięcy przeprowadzono około 2,5 tysiąca operacji policyjnych.

Duterte przez długi czas był niezachwiany w obronie policji przed międzynarodowymi oskarżeniami o brutalność. Jego wiara w funkcjonariuszy skruszała po zabójstwie południowokoreańskich biznesmenów pod koniec ubiegłego roku. Jak się okazało, wyrok wykonali nieuczciwi policjanci.

Policja zamieszana w biznes narkotykowy

Filipiny, 100 policjantów usuniętych za zażywanie narkotyków
Od czasu rozpoczęcia wojny z gangami narkotykowymi, filipińskie ulice usiane są trupami. Policja słynie ze swojej brutalności, której prezydent Duterte wręcz wymagał. (Credit: Getty Images)

Jak donosi Agencja Reuters od początku roku niemal 100 policjantów straciło pracę w służbach bezpieczeństwa. To wynik intensywnej pracy wydziału spraw wewnętrznych. Generalny Inspektor Policji, Alfegar Triambulo, skomentował sprawę w taki sposób:

Złapanych na zażywaniu narkotyków, zgodnie z zasadami służby cywilnej, należy wydalić ze służby. Powiedzmy sobie szczerze, mamy tu do czynienia z poważnym wykroczeniem,” powiedział, dodając, że jako szef policji obiecuje szybko rozwiązać wszystkie zaległe sprawy. W przyszłym tygodniu kolejnych 40 policjantów straci pracę, zapowiedział Traimbulo. 

W ubiegłym miesiącu Duterte potępił funkcjonariuszy, mówiąc, że policja jest „skorumpowana do szpiku kości” i zawiesił jej aktywność w operacjach antynarkotykowych. O dziwo obiecał jednocześnie zwiększenie tempa kampanii antynarkotykowej.

Organizacje praw człowieka podejrzewają, że przy cichym przyzwoleniu policji, która jest zamieszana w handel narkotykami, doszło do wielu zabójstw. Prezydent Duterte zgłosił teraz możliwość użycia sił wojskowych w walce z przemytnikami i handlarzami.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOREUTERS
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here