Finlandia, uchodźcy podają się za dzieci, aby uzyskać azyl

Finlandia, która w ostatnich latach przyjęła sporą liczbę uchodźców, coraz częściej kwestionuje wiek ubiegających się o azyl. Według wstępnych szacunków, dwie trzecie azylantów podających się za dzieci to w rzeczywistości dorośli.

Dzieci otrzymują azyl dużo szybciej niż dorośli

Gdy fińskie władze migracyjne nie są pewne wieku wnioskodawcy, przeprowadzane są testy szczegółowe. W ubiegłym roku badania lekarskie w celu ustalenia wieku biologicznego azylantów odbywały się cztery razy częściej niż w roku 2015 roku, podał do wiadomości fiński narodowy nadawca Yle.

W sumie w 2016 roku przeprowadzono 630 takich badań, z czego w dwóch trzecich przypadków ustalono, że wnioskodawca był w rzeczywistości osobą dorosłą. Według wstępnych danych z Fińskiego Urzędu Migracyjnego więcej niż 400 zeszłorocznych nastolatków okazało się pełnoletnimi. Odsetek badanych azylantów, którzy poświadczali nieprawdę utrzymując, że są dziećmi tym samym wzrósł.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Finlandii przyjęto 3500 aplikacji od nieletnich wnioskodawców, którzy przybyli bez rodziców. Urząd Migracyjny wciąż pracuje nad przypadkami około 400 dzieci. Chociaż wniosek od osoby nieletniej zawsze jest przetwarzany w trybie pilnym, urząd ma 10 miesięcy na rozpatrzenie sprawy.

Uchodźcy podają się za dzieci, ponieważ mają w ten sposób szansę na dużo szybsze uzyskanie azylu. Po tym uzyskują prawo do sprowadzenia najbliższej rodziny.

Większość dorastających azylantów, którzy otrzymali azyl w Finlandii w 2016 roku, pochodziło z Afganistanu (74 procent), Iraku (11 procent) i Somalii (6 procent).

Coraz więcej osób jest zawracanych

Finlandia, uchodźcy podają się za dzieci, aby uzyskać azyl
Getty Images

W zeszłym roku zaobserwowano również wzrost liczby przymusowych powrotów z Finlandii. W 2016 roku 6.657 osób zostało zawróconych z Finlandii, z czego 1.671 osób było eskortowane do kraju ojczystego. Według policji, wzrost wynika z większej liczby osób ubiegających się o azyl i większej liczby wniosków odrzuconych.

W 2016 roku Finlandia po raz pierwszy od dawna doświadczyła zmiany w trendach demograficznych, kiedy to liczba urodzeń spadła poniżej liczby zgonów. Od 1900 roku niekorzystna tendencja demograficzna miała miejsce tylko podczas fińskiej wojny domowej (1917-1918) i wojny zimowej (1939-1940).

Pomimo niekorzystnych wskaźników ludność kraju rośnie z powodu migracji. W 2016 roku 32.376 osób przeniosło się do Finlandii.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOyle.fi
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here