Francja zakazuje darmowych dolewek w restauracjach

Francja zakazuje darmowych dolewek w restauracjach. Restauracje i inne miejsca serwujące jedzenie we Francji, dostały zakaz oferowania nieograniczonego uzupełniania słodkich napojów.

Sprzedaż znana z haseł – „Płacisz raz, pijesz ile chcesz„, będzie we Francji nielegalna. Motywem decyzji jest dążenie do zmniejszenia otyłości wśród obywateli.

Płacisz raz, pijesz ile chcesz? Nie we Francji

Od teraz nieograniczona sprzedaż napojów bezalkoholowych po ustalonej cenie lub nawet za darmo będzie we Francji nielegalna.

Liczba osób z nadwagą lub otyłością we Francji jest niższa od średniej w Unii Europejskiej, ale dość szybko rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wysokie opodatkowanie słodkich napojów, obwiniając je za otyłość i cukrzycę.

Samoobsługowe automaty, w których bez ograniczeń można uzupełniać słodkie napoje, od dawna są częścią wielu sieciowych restauracji i barów szybkiej obsługi. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, słodkie napoje gazowane zostaną objęte wysokim podatkiem już w przyszłym roku.

Nowa francuska ustawa skierowana jest w napoje bezalkoholowe, w tym napoje izotoniczne, zawierające dodatek cukru lub substancji słodzących.

Wszystkie jadłodajnie publiczne, od sieci fast food po stołówki szkolne, będą podlegały nowemu prawu. Celem ustawy jest „ograniczenie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, ryzyka otyłości, nadwagi i cukrzycy” zgodnie z zaleceniami WHO.

Polska pnie się w górę w niechlubnym rankingu grubasów

Francja zakazuje darmowych dolewek w restauracjach

Niedawne badania Eurostatu dowodzą, że we Francji 15,3% obywateli ma problem z otyłością. Jest to nieco poniżej średniej unijnej wynoszącej 15,9%. Francja jest szczuplejsza od np. Wielkiej Brytanii (20,1%), ale grubsza niż Włochy (10,7%). Polska, z wynikiem 17.2% jest ponad średnią unijną i posiada bardzo niepokojący trend. W ciągu kilku ostatnich lat społeczeństwo polskie zdecydowanie przybrało na wadze.

We Francji pośród mężczyzn po 30 roku życia, prawie 57% ma nadwagę lub otyłość — wynika z raportu opublikowanego w październiku 2016 roku przez francuskie czasopismo medyczne Biuletin Epidemiologique Hebdomadaire. W tej samej kategorii wiekowej około 41% kobiet posiada nadwagę lub otyłość.

10% podatek od słodkich napojów gazowanych wprowadzono w Meksyku, gdzie Coca-Cola jest tak popularna, że bywa używana do gotowania mięsa. W pierwszym roku obowiązywania wyższego podatku zaobserwowano zmniejszenie konsumpcji o 6%.

Plan zakazania sprzedaży napojów w „powiększonym rozmiarze” w Nowym Jorku został w 2013 roku zablokowany przez sąd.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOBBC
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here