Gospodarka Indii większa od gospodarki Wielkiej Brytanii

Gospodarka Indii po raz pierwszy od ponad 100 lat jest większa niż gospodarka Wielkiej Brytanii. Zmiana jest napędzana przez dynamiczny wzrost gospodarczy Indii, który miał miejsce w ciągu ostatnich 25 lat i wciąż trwa. Do faktu przyczyniły się także, niedawne zawirowania rynku walutowego związane z Brexit.

Wielki rozwój Indii oraz Brexit

Spodziewano się, że  PKB Indii przerośnie PKB Wielkiej Brytanii w 2020 roku, ale cały proces został przyspieszony przez prawie 20% spadek wartości funta. 12 ostatnich miesięcy sprawiło, że PKB obu krajów, wyliczane w dolarach, zaczął się bardzo szybko zbliżać. W kolejnych latach należy spodziewać się zwiększenia różnicy, ponieważ Indie rosną w tempie od 6 do 8% rocznie, a Wielka Brytania od 1 do 2% rocznie. Do roku 2020 Indie będą poza zasięgiem gospodarki z wysp. Nawet jeśli w przyszłości waluta brytyjska odzyska swoją moc, to werdykt jest jasny. Gospodarka Indii jest większa od gospodarki Wielkiej Brytanii, a perspektywy wzrostu, gwarantują umocnienie się tych pozycji.

Kamień milowy indyjskiej gospodarki

Gospodarka Indii większa od gospodarki Wielkiej Brytanii

W historii gospodarczej Indii jest to istotny kamień milowy. W ciągu ostatnich 150 lat historię gospodarczą kraju można podzielić na trzy części: okres rozbieżności, względnej stagnacji i okres konwergencji w stosunku do gospodarki Wielkiej Brytanii. Okres rozbieżność zaczął się od brytyjskiej rewolucji przemysłowej w XVIII wieku do niepodległości Indii w 1947 roku, kiedy to wzrost w Wielkiej Brytanii zdecydowanie wyprzedził indyjski. Okres stagnacji należy widzieć w latach od 1947 do 1991 roku, gdzie zarówno Indie, jak i Wielkiej Brytanii wzrastały w przybliżeniu w tym samym tempie. Stało się tak głównie ze względu na prowadzenie zamkniętej, centralnie sterowanej gospodarki socjalistycznej. Konwergencja rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy Indie ostatecznie wdrożyły reformy rynkowe i trwa do dziś. W tym okresie Indie doświadczyły znacznego wzrostu gospodarczego i znacząco przewyższały Wielką Brytanię. Wreszcie w 2016 roku wyprzedziły ją w wartościach bezwzględnych, choć nadal w przeliczeniu na mieszkańca, oba kraje dzieli przepaść.

3 istotne konsekwencje zmiany

Gospodarka Indii większa od gospodarki Wielkiej Brytanii

Zmiana ma trzy ważne konsekwencje. Po pierwsze, podkreśla wagę Indii na arenie międzynarodowej oraz zapowiada zmiany w dynamice sił między Indiami i Zachodem. Efekty możemy obserwować już teraz. Indie świadome swojej siły, odrzuciły umowy handlowe z Wielką Brytanią, ponieważ zależy im na korzystniejszych warunkach imigracji dla obywateli indyjskich. Innym przykładem jest niepowodzenie brytyjskiego rządu podczas spotkania z indyjską firmą Tata Group, która zatrudnia 4000 brytyjskich pracowników w zakładzie metalurgicznym w Port Talbot. Zakład może zostać zamknięty, a władze brytyjskie nie mają wystarczająco silnych argumentów, aby przekonać indyjską firmę do zachowania fabryki. Po drugie, da Indiom sposobność na wyzbycie się poczucia niższości, które jest pozostałością po epoce kolonialnej. Sprowokuje to obywateli do bardziej otwartego myślenia i szukania alternatywnych wzorców. Na przykład, Indie mogłyby coraz częściej zerkać na Chiny i to w nich szukać modelu dla własnego wzrostu gospodarczego. Wreszcie, należy podwoić wysiłki Indii w kierunku wspierania reformy rynku, zważywszy, że w Indiach PKB na głowę mieszkańca stanowi nadal mniej niż jedną piątą tego w Wielkiej Brytanii.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here