Grecja, 75 000 osób ewakuowanych. Znaleziono olbrzymi niewybuch z czasów II Wojny światowej

Z greckiego miasta Saloniki ewakuowano 75.000 osób, ponieważ natrafiono na olbrzymi niewybuch z czasów II Wojny światowej. Bomba ważyła 226 kg.

Ewakuowano 75 tysięcy osób w promieniu niemal 2 kilometrów od znaleziska

Jak donosi BBC, pocisk został znaleziony w Salonikach, na północy kraju, podczas prac budowlanych w pobliżu stacji benzynowej. Uważa się, że został on zrzucony podczas nalotu w 1944 roku.

Większość ewakuowanych została wywieziona z zachodniej dzielnicy miasta, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy. Około 1.000 policjantów i 300 wolontariuszy pomagało w zorganizowaniu ewakuacji. Do opuszczenia terenu wezwano wszystkie osoby mieszkające w promieniu 1,9 kilometra od znaleziska. 

Funkcjonariusze służb pukali do każdych drzwi, aby upewnić się, że ludzie opuścili swoje domy. Wiele osób wyjechało własnymi środkami transportu, ale dla tych, którzy nie mieli jak wydostać się z okolicy, przygotowano darmowe autobusy. Mieszkańcy rozwiezieni zostali do szkół, hal sportowych i ośrodków kultury w innych częściach miasta, gdzie mogli znaleźć żywność i schronienie.

Ewakuacja na olbrzymią skalę

Grecja, 75 000 osób ewakuowanych. Znaleziono olbrzymi niewybuch z czasów II Wojny światowej
Mieszkańcy dzielnicy Kordelio w jednym z autobusów, które władze przygotowały, aby przeprowadzić ewakuację 75 tysięcy osób z zagrożonej okolicy. Foto: Giannis Papanikos, AP

Słyszeliśmy w telewizji, że jeśli bomba wybuchnie, to efekt będzie podobny do silnego trzęsienia ziemi”, powiedział Michalis Papanos (71 lat). Alexander Bogdani i jego żona, Anna Bokonozi, opuścili teren na piechotę, pchając wózek z kilkuletnią córką. „Boimy się o dziecko”, powiedział Bogdani.

To pierwszy raz, kiedy coś takiego dzieje się w Grecji”, powiedział wiceprezydent miasta Wula Patulidu. Ewakuacja na tę skalę, jest największym przedsięwzięciem tego typu w powojennej historii kraju.

Zamknięto wszystkie przedsiębiorstwa, kościoły, szkoły i sklepy. Stacje benzynowe musiały opróżnić zbiorniki z paliwem. Nieczynny był dworzec autobusowy, pociągi zostały wstrzymane. Wśród ewakuowanych było 450 uchodźców. W ciągu 30 minut saperzy rozbroili bombę, powiedział gubernator Apostolos Tzizikostas.

Pierwszy etap usuwania bomby zakończony został całkowitym sukcesem. Teraz musimy ją przetransportować w inne miejsce. Mieszkańcom w tym czasie nadal nie wolno przebywać w domach, ponieważ usuwanie i transport bomby wiążą się z dużym niebezpieczeństwem.”

Pocisk jest pozostałością po brytyjskich i amerykańskich nalotach z 1944 roku

Grecja, 75 000 osób ewakuowanych. Znaleziono olbrzymi niewybuch z czasów II Wojny światowej
Greccy wojskowi prowadzą prace przygotowawcze przed wydobyciem niewybuchu z czasów II wojny światowej. Bomba została znaleziona 5 metrów pod ziemią, na stacji benzynowej w Salonikach, Grecja, niedziela, 12 lutego, 2017 roku. Foto: Giannis Papanikos, AP

Jeden z mieszkańców przypomina sobie czasy, kiedy na tym obszarze miało miejsce bombardowanie: „Bombardowanie przeprowadziły angielskie i amerykańskie samoloty w dniu 17 września 1944 roku. To była niedziela, pora obiadu”, powiedział Giorgos Gerasimou, lat 86, którego dom jest pół kilometra od miejsca znalezienia niewybuchu.

Powiedział, że alianci celowali w lokalne niemieckie magazyny kolejowe, a on pamięta ten dzień wyraźnie, ponieważ jeden z jego 10-letnich przyjaciół zginął w bombardowaniu. Nazistowskie Niemcy okupowały Grecję od 1941 roku do października, 1944 roku.

AKTUALIZACJA 12 lutego 2017, 17:00

Grecja, 75 000 osób ewakuowanych. Znaleziono olbrzymi niewybuch z czasów II Wojny światowej
Ciężarówka wojskowa wiezie niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Wcześniej bomba została rozbrojona przez greckich saperów; Saloniki, Grecja. Foto: Giannis Papanikos, AP

Władze Salonik poinformowały, że niewybuch z czasów II Wojny Światowej znaleziony pod stacją benzynową został bezpiecznie przewieziony na poligon wojskowy na obrzeżach miasta. Tym samym 75 tysięcy osób może spokojnie wrócić do swoich domów.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOBBC
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here