Grecja kończy rok z nadwyżką budżetową

Grecja kończy rok z nadwyżką budżetową. Grecki parlament zatwierdził budżet na 2017 rok, który zakłada utrzymanie ograniczeń wydatkach. Prognozowany jest wzrost gospodarczy na poziomie 2,7%.

2017 rokiem ostatecznego wyjścia z kryzysu?

Premier Alexis Tsipras powiedział, że 2017 rok będzie dla Grecji rokiem „ostatecznego wyjścia” z kryzysu finansowego trwającego już prawie dekadę. Budżet zwiększa przychody państwa o ponad 1 mld euro. Źródłem przychodów będą nowe podatki, głównie podatki od telefonów komórkowych i alkoholu. Zakłada się także obniżenie wydatków o ponad 1 mld euro.

Grecja osiąga założone cele trzeci rok z rzędu”, powiedział Tsipras, który zauważył, że Grecja kończy rok z nadwyżką budżetową wysokości 1,75%, a przewidywana nadwyżka w roku 2017 wyniesie 2%.

Premier Tsipras powiedział, że założone cele przychodów do budżetu państwa zostały przekroczone już drugi rok z rzędu. Wzrost gospodarki Grecji sygnalizuje powrót do stabilności gospodarczej. „Rzeczywiście, w trzecim kwartale odnotowaliśmy wzrost produktu krajowego brutto na poziomie 1,8% PKB, największy od początku kryzysu„, dodał premier Grecji.

W Grecji rosną inwestycje i spada bezrobocie

Grecja kończy rok z nadwyżką budżetową
Alexis Tsipras, Getty

Według danych rządowych, inwestycje w kraju wzrosły w 2016 roku o 3,3%, podczas gdy drugi i trzeci kwartał 2016 roku cieszył się wzrostem poziomu inwestycji o 10%. W 2017 roku rząd przewiduje, że inwestycje będą rosnąć na poziomie o 9,1%. Tsipras zaznacza, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) sklasyfikowała Grecję na pierwszym miejscu w kwestii skuteczności wprowadzania reform.

W przemówieniu do Parlamentu minister finansów, Euclid Tsakalotos, podkreślił obniżenie poziomu bezrobocia, które spadło z 27% do 23% i przewiduje dalszy jego spadek w 2017 roku.

George Chouliarakis Minister Finansów powiedział, że „zdecydowana większość problemów” z wierzycielami kraju została wyjaśniona. Uzgodniono wszystkie kwestie związane z reformą rynku i sektora finansowego oraz te w obszarach zdrowia, edukacji i podatków.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁObbc.com
UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here