Indukcja hipnotyczna, hipnoza, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Hipnoza jest przedmiotem badań naukowców, a także wdzięcznym tematem wykorzystywanym w filmach, komiksach i książkach. Niestety, to właśnie produkty współczesnej branży rozrywkowej kształtują naszą wiedzę na temat hipnozy. Zazwyczaj to potoczny zbiór przesądów, który nie opiera się na faktach, ale na fikcyjnych opowieściach przedstawianych na ekranie lub scenie. Postaramy się ukazać hipnozę na podstawie dostępnej obecnie wiedzy, a na bok odrzucimy wytwory bujnej wyobraźni.

10Hipnotyczna sugestia

Hipnoza jest dziwną sztuką, która w przeważającej części dotyczy stanu wywołanego poprzez sugestię, gdzie osoba będąca pod hipnozą słucha sugestii hipnotyzera. Okazuje się, że niektórzy ludzie są uważani za bardziej podatnych na sugestię niż inni. Naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdziły nie tylko to, że niektórzy ludzie mają wyższą podatność na hipnotyczną sugestię, ale wskazały również, że ludzie ci są w stanie uzyskać o wiele więcej pozytywnych efektów hipnozy. Badacze zaznaczyli, że dla osób, które słabo poddają się sugestii, hipnoza nie jest trafnym wyborem.

9Hipnoza na scenie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, media masowe dały ludziom zupełnie błędne pojęcie na temat hipnozy. Popularne postrzeganie zwykle ogranicza się do sceny, gdy hipnotyzer przejmuje kontrolę nad osobami znajdującymi się na scenie, a ci, niczego nieświadomi, wykonują wszelkiego rodzaju szalone triki przed publicznością. Jest to znane jako hipnoza na scenie i jest stosowana jako środek do zapewnienia rozrywki. Hipnoza sceniczna jest kombinacją sztuczek salonowych i często angażuje ludzi, którzy byli wcześniej wskazani jako wyjątkowo podatni na sugestię. Jest ona przeznaczona do zabawiania tłumów na widowni, ale ma niewiele wspólnego z tym, czym jest realna hipnoza.

8Hipnoterapia

Podstawowym zastosowaniem hipnozy jest hipnoterapia. Krótko definiując, jest to praktyka stosowana u pacjentów szukających pomocy w zmianie niepożądanych zachowań lub pomocy w uporaniu się z przykrymi wspomnieniami. Hipnoterapia dąży do stworzenia nieświadomej zmiany u pacjenta, poprzez przeniesienie ich w stan, kiedy będą bardzo podatni na sugestię.

Samo słowo hipnoza pochodzi od słowa „Hypnos”, które w grece oznacza po prostu sen. Termin ten został wybrany prawdopodobne ze względu na połączenie wysokiego poziomu koncentracji i rozluźnienia, które są charakterystyczne dla osoby poddawanej hipnozie. Sam widok osoby zahipnotyzowanej może sugerować, że ta po prostu śpi. Podczas gdy hipnoterapia jest w wielu kręgach uważana za pełnowartościową praktykę medyczną, to wiele osób wciąż nie wierzy w jej skuteczność. Niektórzy uważają, że jest to współczesna forma alternatywnego leczenia.

7Autosugestia

Zaskakiwać może fakt, że ostatecznie hipnotyzer nie jest potrzebny, aby zostać zahipnotyzowanym. Do przeprowadzenia hipnozy konieczna jest osoba hipnotyzowana i wiedza na temat procesu. To, co nazywamy autosugestią, zasadniczo odnosi się do autohipnozy. Pozwala ona wykorzystać swoją podświadomość, aby zmieniać własne postawy, które reprezentujemy w stanie pełnej świadomości. Metoda ta została wynaleziona przez niejakiego Coue, który napisał książkę pod tytułem „Self-Mastery through conscious„. Opisuje tam szczegółowo, jak można skutecznie wykonać autohipnozę, aby osiągnąć wyniki, które normalnie wymagałyby udziału hipnotyzera.

6Indukcja hipnotyczna

Indukcja hipnotyczna zasadniczo jest metodą stosowaną, aby zahipnotyzować obiekt. Jeśli przeprowadzasz autosugestię to może to oznaczać wykorzystanie nagrania, ale generalnie odnosi się to do jakiejkolwiek metody akurat zastosowanej w celu doprowadzenia do hipnotycznego transu.

Hipnoza przeprowadzana na scenie wykorzystuje tzw. indukcję błyskawiczną, co jest konieczne, ponieważ autor przedstawienia ma tylko tyle czasu, ile dała mu go jego publiczność. Zbyt długa indukcja hipnotyczna mogłaby sprawić, że ludzie, którzy zapłacili za bilet zaczną opuszczać przedstawienie. To tu ogromną rolę odgrywają osoby z naturalnie wysoką podatnością na wpływ. Jeżeli hipnotyzer dobrze dobrał grupę osób, które wprowadza na scenę, to może być spokojny o szybkie efekty.

5Wpływ hipnozy na pamięć

Każdy, kto oglądał filmy, gdzie fabuła zawierała temat hipnozy, prawdopodobnie spodziewa się, że osoba, która przechodzi trans hipnotyczny, po przebudzeniu się niczego nie będzie pamiętać. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ tylko wówczas cały seans zostanie zapomniany, jeżeli dana osoba rzeczywiście chce o nim zapomnieć, a także tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie zasugerowane przez hipnotyzera.

Stwierdzono, że dość łatwo można odzyskać pamięć o przebiegu hipnozy, ale tylko poprzez zastosowanie odpowiednich sygnałów. Do tego czasu ma miejsce nieświadomie blokowanie wspomnień. Hipnoza jest również często stosowana w próbie dotarcia do rzekomo stłumionego wspomnienia, np. ważnych faktów mających miejsce podczas traumatycznego przeżycia. Niestety nie ma sposobów, aby sprawdzić, czy któreś ze wspomnień o uprowadzeniu przez obcych lub bycia krzywdzonym w dzieciństwie, które zostały wydobyte w trakcie hipnozy, są prawdziwe, czy może pacjent sam je wytworzył, a następnie w nie uwierzył.

4Historia hipnozy

Podczas gdy hipnoza, a przynajmniej to, co oglądamy często na ekranie, zyskała popularność w ostatnich latach, to samo zastosowanie tej metody sięga daleko wstecz. Uznaje się, że hipnoza była wykorzystywana na początku XIX wieku jako forma znieczulenia, znana jako hypnoanesthesia. Jednak pierwsze znane nam przypadki stosowania hipnozy miały miejsce już 3000 lat temu. Praktykowana była ona przez starożytnych Egipcjan. W pewnej formie wykonywana była także przez starożytnych Greków.

3Oficjalny status hipnozy

Jeszcze w latach pięćdziesiątych psychologowie zatwierdzili hipnozę do użycia zarówno w zastosowaniach medycznych, jak i czysto psychologicznych. Po krótkim czasie jednak hipnoza straciła poparcie środowiska medycznego, a w latach osiemdziesiątych przestano w ogóle uznawać ją za wartościową metodę leczenia. Mimo to, wielu hipnotyzerów nadal powołuje się na minione czasy świetności i utrzymuje, że metoda ta jest zatwierdzoną formą leczenia. Mamy w tym wypadku do czynienia z nieuczciwością lub z ignorancją, tak czy inaczej nie świadczy to dobrze o osobie, od której słyszymy tego typu argumenty.

2Samokontrola

Jest to prawdopodobnie jeden z największych mitów dotyczących hipnozy. Hipnotyzer nie sprawi, że nagle zaczniesz robić rzeczy, których nie chcesz. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, hipnoza jest stanem sugestii, a niektórzy z nas są bardziej podatni na wpływy niż inni. Hipnotyzer jest zasadniczo terapeutą. Dobry terapeuta porozmawia z tobą przed rozpoczęciem sesji i wyjaśni, że nie jest w stanie zrobić nic, czego nie chcesz. Każda decyzja, którą podejmujesz podczas hipnozy jest odwzorowaniem tego, co i tak byłbyś gotów zrobić na jawie. Nie wydarzy się zatem nic, co będzie wykraczało poza twój kanon norm, wartości i przekonań.

1Świadomość

Podczas gdy słowo „hypnos” odnosi się do snu, to stan hipnozy nie ma zbyt wiele wspólnego ze snem. Okazuje się, że podczas hipnozy nie tylko masz pełną kontrolę nad swoimi działaniami, ale zdaniem naukowców, jesteś przez cały czas rozbudzony. Jeden hipnotyzer z dużym doświadczeniem eksperymentował na sobie i próbował wyeliminować wszelkie uczucia bólu poprzez zastosowanie hipnozy.

John Butler na eksperymentowanie wybrał moment przeprowadzanej operacji. Cóż, nie polecamy tego próbować. Hipnoterapeuta twierdzi, że właściwie nie czuł bólu i jego eksperyment dowiódł, że wyeliminowanie go jest możliwe. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to niepotwierdzony i pojedynczy przypadek. Jest to nowatorski pomysł, jednak biorąc pod uwagę jak działa ból, to wydaje się mało prawdopodobne, że człowiek może być zdolny do czasowego wyłączenia receptorów bólowych.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here