Imigranci oszukali niemiecki program pomocy na miliony
Photo credit: Getty Images

Imigranci oszukali niemiecki program pomocy na miliony, legitymując się nawet dwunastoma fałszywymi tożsamościami. Niemieccy podatnicy mogli stracić nawet 5 milionów euro.

300 przypadków w Braunschweig to wierzchołek góry lodowej

Specjalna komisja w niemieckim mieście Braunschweig zbada ponad 300 przypadków oszustwa, którego miały dopuścić się osoby ubiegające się o azyl. Oszustwo polegało na legitymowaniu się przed systemem opieki społecznej przy użyciu wielu dokumentów tożsamości w celu uzyskania korzyści majątkowych. Może to być wierzchołek góry lodowej.

Nasz najbardziej ekstremalny przypadek to dwanaście różnych osobowości. Straty to co najmniej 45 tysięcy euro

Szacowana całkowita suma pieniędzy, na jaką oszukani zostali podatnicy w Dolnej Saksonii, wynosi od trzech do pięciu milionów euro. W większości przypadków oszustami są sudańscy uchodźcy, którzy ubiegali się o świadczenia w ramach systemu pomocy społecznej, powiedział szef nowo utworzonej komisji śledczej, Joern Memenga.

Sprawcy rzekomo wykorzystali ekstremalne obciążenie pracą, jakiego doświadczyli urzędnicy rejestrujący aplikacje latem 2015 roku, u szczytu europejskiego kryzysu migracyjnego.

Oszuści wykorzystali chaos w szczycie kryzysu migracyjnego

Imigranci oszukali niemiecki program pomocy na miliony
Photo Getty Images

W tym momencie chcieliśmy uniknąć jednego — bezdomności,” powiedział Memenga. Poszukujący pomocy po prostu zmieniali swój wygląd, aby, od niczego nieświadomych pracowników służb społecznych, otrzymać dodatkowe dokumenty. Weryfikacja azylantów nie przebiegała tak, jak powinna. W sytuacji wielkiego obciążenia i rosnącego napięcia, nie zbierano odcisków palców, a ponieważ imigranci nie mieli dokumentów, identyfikowano ich jedynie na podstawie zdjęć.

Czasami po prostu zapuszczali brodę, zakładali okulary, przycinali włosy, ale zawsze podawali różne nazwiska„, powiedział Memenga cytowany przez DPA. Inną słabością systemu było to, że urzędnicy nie mieli czasu, aby przeglądać wszystkie aplikacje złożone w innych gminach w Dolnej Saksonii. Zatem jedna osoba ubiegająca się o azyl mogła zbierać pieniądze z różnych miejsc.

W końcu jeden z pracowników zauważył, że niektórzy imigranci na zdjęciach wyglądają uderzająco podobnie i zaalarmował przełożonych. Całą sprawę zgłoszono na policję. W jednym z najbardziej ekstremalnych przypadków odkrytych do tej pory, jeden człowiek był w stanie oszukać państwo na kilkadziesiąt tysięcy euro korzystając z dwunastu fałszywych tożsamości.

Oszustwo może im ujść na sucho

Imigranci oszukali niemiecki program pomocy na miliony
© REUTERS/ Michaela Rehle

„Ekstremalny przypadek to dwanaście różnych osobowości. Straty szacuje się na co najmniej 45.000 euro „, powiedział Memenga.

Zgodnie z ustawą, każda osoba ubiegająca się o azyl ma prawo do 135 euro tzw. kieszonkowego oraz 216€ miesięcznie na pokrycie podstawowych potrzeb. Z wyłączeniem kosztów energii elektrycznej, można dojść do około 320 – 350 euro za osobę„. Szacuje się, że „uchodźca” z trzema, maksymalnie czterema tożsamościami mógł wyłudzić dodatkowe 5.000 do 10.000 euro.

Choć oszustwa zostały ujawnione, podejrzanych mogą nie spotkać żadne konsekwencje, ponieważ w większości przypadków podawali oni fałszywe adresy. Bez miejsca zamieszkania, nie możemy rozpocząć akcji prawnej i nie możemy postawić aktu oskarżenia„, powiedziała Julia Meyer z prokuratury w Braunschweig.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here