Indie planują ponownie zmierzyć Mount Everest

Indyjski rząd podał w oświadczeniu, że planuje ponownie zmierzyć wysokość najwyższego szczytu na świecie Mount Everest.  Ponowny pomiar należy wykonać po tym jak trzęsienie ziemi z 2015 roku w Nepalu istotnie wpłynęło na ukształtowanie terenu w regionie. Zmianie uległ także kształt kopuły szczytowej.

Czy Mount Everest jest niższy niż sądzimy?

Swarna Subba Rao powiedział, że wyprawa wyruszy w ciągu dwóch najbliższych miesięcy. Nepalscy urzędnicy powiedzieli jednak, że jak dotąd nie osiągnięto porozumienia w kwestii umożliwienia dostępu do góry dla indyjskiego zespołu. Dane satelitarne wykazują, że trzęsienie ziemi zmniejszyło wysokość piku. Powszechnie uznawana wysokość to 8,848m i pochodzi z badania, które odbyło się 62 lata temu. Naukowcy twierdzą, że wysokość całego pasma Himalajów obniżyła się o około jeden metr krótko po trzęsieniu ziemi o sile 7,8 w skali Richtera.

Opadanie Himalajów w efekcie trzęsienia ziemi

Skąd się wzięła nazwa Mount Everest? Pomijane Wiadomości

Indyjscy badacze mówią, że potrzebne będzie zarówno badanie na powierzchni ziemi, jak i przy użyciu systemu GPS. Tylko w ten sposób będzie można ze stuprocentową pewnością ocenić czy najwyższy szczyt na świecie obniżył się.

Pan Rao powiedział BBC, że w Indyjska Centralna Agencja Kartograficzna będzie „współpracować z rządem Nepalu, który zgodził się na nawiązanie współpracy” w wysiłkach pomiarowych.

Ale Ganesh Bhatta, wiceszef Nepalskiego Działu Badań Terenowych, powiedział BBC, że nie było żadnego porozumienia z Indiami, dodając, że Nepal planuje pomiary na własną rękę. Do wykonania dokładnych pomiarów wysokości góry, wymagane jest połączenie pomiarów GPS i triangulacji. Pan Rao dodał, że nadal nie wiadomo, czy trzęsienie ziemi w istocie wpłynęło na wysokość Everestu.

Nie wiemy, co się stało, jak dotąd nie istnieje żaden potwierdzony raport„, powiedział. „Niektórzy naukowcy wierzą, że góra się zmniejszyła, ale są i tacy, którzy uważają że wysokość Mount Everestu wzrosła„.

Dokonanie pomiarów 30-osobowemu zespołowi zajmie około miesiąca. Kolejne 15 dni będzie potrzebne, aby obliczyć dane i uzyskać rezultat pomiarów.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOBBC
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here