W Iranie oko za oko: kobieta oślepiona wyrokiem sądu
Na zdjęciu Ameneh Bahrami, inna ofiara szaleńca, który oblał jej twarz kwasem. Sprawa była bardzo głośna w Iranie i na świecie. Foto: Lluis Gene / AFP / Getty Images

W myśl obowiązującej w Iranie zasady „oko za oko, ząb za ząb„, która jest jednym z elementów prawa szariatu, Iranka wyrokiem sądu zostanie oślepiona. Jak podaje agencja Reuters jest to kara, jaką wymierzył Sąd Najwyższy za oblanie kwasem innej kobiety. Podobnie jak jej ofiara, skazana straci teraz wzrok.

Qisas, czyli usankcjonowana prawnie zasada „oko za oko”

Sąd Najwyższy Iranu orzekł, że kobieta musi stracić wzrok w jednym oku. Ma to być forma kary za atak kwasem, którego dopuściła się na swojej ofierze.

Qisas, czyli usankcjonowana prawnie zasada "oko za oko"
Na zdjęciu Ameneh Bahrami, inna ofiara ataku szaleńca. Trzyma zdjęcie pokazujące jej twarz zanim została oślepiona kwasem przez Majida Movahedi. Foto: Lluis Gene / AFP / Getty Images

Wyrok został wydany na podstawie zasady prawa szariatu „oko za oko”, poinformowała w czwartek agencja informacyjna Tasnim.

Zgodnie z prawem szariatu obowiązującym w Iranie od czasu Rewolucji Islamskiej z 1979 roku, Qisas — forma legalnego odwetu — jest dozwolone w przypadkach zadania poważnych urazów ciała.

Skazana została uznana za winną wylania kwasu na twarz innej kobiety, doprowadzając do poważnych poparzeń oraz ślepoty w jednym oku. Wydarzenie miało miejsce dwa lata temu w mieście Dehdasht.

Przewodniczący sędziów w prowincji Kohgiluyeh Majid Karami powiedział agencji Tasnim: „Zadanie ślepoty na jedno oko, wypłata „zakrwawionych pieniędzy” (rekompensata finansowa) oraz siedem lat więzienia, oto potwierdzony wyrok najwyższego sądu.” Sędzia Karami nie powiedział, kiedy przeprowadzony zostanie „odwet”.

Ofiary i ich rodziny mają decydujący głos w tego typu sprawach i zgodnie z prawem mogą zapobiec wymierzeniu kary poprzez wybaczenie i ułaskawienie skazanego.

Działacz na rzecz praw człowieka Mohammad Surizad z Teheranu powiedział, że wielu aktywistów wzywa rodzinę ofiary, aby „skorzystała z prawa łaski i przyjęła przeprosiny od skazanej„.

Aktywiści wzywają poszkodowaną do skorzystania z prawa łaski

Aktywiści wzywają poszkodowaną do skorzystania z prawa łaski
Samereh Alinejad, po prawej i jej mąż Abdolghani, ściągają pętlę z szyi skazanego na śmierć, który zamordował ich syna Abdollaha. Tym samym rodzina udzieliła prawa łaski skazańcowi.

Irańscy urzędnicy są zaniepokojeni wzrostem liczby ataków z użyciem kwasu i w pełni popierają karę. Warto jednak dodać, że praktyka przeprowadzania Qisas, czyli kary „oko za oko„, jest w Iranie bardzo rzadka.

W ciągu ostatnich kilku lat było głośno o atakach z użyciem kwasu. W 2011 roku irańska kobieta została oślepiona kwasem po tym, jak odrzuciła ofertę małżeńską. Wówczas oszczędziła wzrok swego oprawcy, gdy na kilka godzin przed wymierzeniem kary przez chirurgów, zwróciła się do władz z prośbą o odstąpienie od egzekucji.

Grupa Rights Amnesty International wezwała Iran, aby nie oślepiał kobiety i przede wszystkim, aby odszedł od wymierzania kar cielesnych. Irańska koncepcja Qisas dotyczy także innych przestępstw, takich jak zabójstwo. Rodzina pokrzywdzonego może żądać śmierci mordercy lub zamienić karę na rekompensatę finansową wypłacaną przez skazanego.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOREUTERS
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here