Irlandia zakazuje inwestycji w paliwa kopalne

Irlandzki parlament stał się pierwszym w świecie, który zakazał inwestowania publicznych środków w paliwa kopalne.

Przełomowe prawo w Irlandii

Jest to pierwszy krok w kierunku wprowadzenia w życie przełomowego prawa, które ma na celu zakończyć praktykę pompowania gotówki do naftowych i gazowych gigantów. Inicjatywa uzyskała szerokie poparcie w parlamencie.

Niezależny komentator, Thomas Pringle, mówi: „Ta etyczna zasada wprowadzona do finansowania w naszym budżecie jest symbolicznym gestem dla globalnych korporacji, które ciągle manipulują danymi. Zaprzeczają istnieniu zmian klimatycznych i prowadzą kontrowersyjne praktyki lobbingowe na całym świecie. Musimy pokazać, że nie jest to już tolerowane„, powiedział.

Odpowiedzialna decyzja parlamentarzystów irlandzkich

Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Nie możemy akceptować inwestowania w paliwa kopalne, podczas gdy miliony ludzi w biednych lub słabo rozwiniętych krajach ponoszą największe koszty związane ze zmianami klimatycznymi: odczuwają głód, zmuszani są do masowej emigracji oraz doświadczają niepokojów społecznych„.

Zanim zaproponowane przepisy wejdą w życie, minie przynajmniej kilka miesięcy. Gdyby tak się stało, to warty osiem miliardów euro Irlandzki Strategiczny Fundusz Inwestycyjny, w ciągu 5 lat, przestanie inwestować w przemysł związany z wydobyciem paliw kopalnych. Oznacza to również zakaz podejmowania nowych inwestycji w tym sektorze. Fundusz ma plan sprzedaży wszystkich swoich zagranicznych inwestycji w najbliższych latach i wykorzystania swoich pieniędzy na inwestycje w Irlandii.

Eliminowanie przemysłu, który generuje zmiany klimatyczne

Eamonn Meehan, dyrektor wykonawczy Agencji Rozwoju Trocaire, która rozpoczęła społeczną dyskusję w sprawie wniosku, powiedział: „W USA na stanowisku prezydenta mamy sceptyka zmian klimatycznych, zatem nasz ruch będzie jasnym przesłaniem dla świata”.

Irlandzki system polityczny w końcu uznaje to, o czym już dawno wie przeważająca większość obywateli. Aby dać sobie szansę na walkę ze zmianami klimatu, musimy wycofywać się z paliw kopalnych i zatrzymać rozwój przemysłu, który napędza kryzys klimatyczny„.

Różne inicjatywy mają miejsce w wielu krajach Europy

Irlandia zakazuje inwestycji w paliwa kopalne

Podobne inicjatywy mają miejsce w Norwegii, gdzie Fundusz Emerytalny rozważa wyprzedanie udziałów w firmach, których działalność wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla. Burmistrzowie Paryża, Madrytu, Aten i Meksyku ogłosili plany, aby do 2025 roku całkowicie usunąć ze swoich dróg samochody z silnikami diesla. Z kolei zakaz samochodów spalinowych w Niemczech może być wprowadzony już w 2030 roku. Niemcy dążą także do tego, aby zakaz obowiązywał w całej Unii Europejskiej.

Oisin Coghlan, dyrektor Friends of the Earth w Irlandii, powiedział: „W ciągu ostatnich 20 lat nasze rządy częściej występowały w roli maruderów i nie chciały dogonić liderów. Dzisiaj zainterweniował nasz parlament i swą uchwałą zmusza do zmian ministrów oraz urzędników, których pierwszym odruchem jest nierobienie niczego dopóty, dopóki nie zostaną zmuszeni do działania.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁObelfasttelegraph.co.uk
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here