Islandia to jedyny kraj na świecie, gdzie nie ma komarów

Islandia to jedyny kraj na świecie, w którym nie ma komarów. Dlaczego Polska nie może być krajem wolnym od napastliwych insektów?

Życie bez komarów

Cóż, możecie w to wierzyć lub nie, ale Islandia jest jedynym krajem na świecie, który ma zerową populację tych uprzykrzających życie owadów. Wyobraźcie sobie życie w miejscu wolnym od stałego brzęczenia nad uchem. Letni wieczór nad jeziorem wyglądałby zupełnie inaczej. Niestety, nigdy nie dowiemy się, jak to jest, chyba że polecimy na Islandię.

Dlaczego na Islandii nie ma komarów?

Islandia to jedyny kraj na świecie, gdzie nie ma komarów

Komary mogą rozmnażać się w różnych warunkach. Najodpowiedniejsze są dla nich klimaty ciepłe i wilgotne, ale i w zimnych warunkach klimatycznych poradzą sobie całkiem dobrze. Spotkać je można nawet na Antarktydzie, która jest najzimniejszym miejscem na ziemi. Dlaczego zatem omijają Islandię?

Ponieważ w Islandii mają miejsce trzy główne fale mrozów, a odwilż występuje tylko raz w roku. Są to bardzo niepożądane warunki dla komarów i zwyczajnie nie są w stanie przetrwać w islandzkim klimacie.

Jest jeszcze jedna teoria, która sugeruje, że może to mieć związek ze składem chemicznym wody i gleby. Komary najwyraźniej ich nie tolerują.

W tym zakresie Islandia jest bardzo szczęśliwym krajem. Obecnie uważa się jednak, że globalne ocieplenie może zmienić ten pozytywny dla Islandczyków scenariusz i inwazja komarów może być nieunikniona.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here