Islandia wierci najgłębszą dziurę na świecie

Islandia pracuje nad najgłębszym na świecie odwiertem geotermalnym, który celuje w samo serce wulkanu, na głębokości 5 kilometrów. Ekstremalne ciśnienie i ciepło znajdujące się takich głębokościach może dostarczyć od 30 do 50 MW energii elektrycznej z jednego odwiertu.

Islandia światowym liderem energii geotermalnej

Islandia wierci najgłębszą dziurę na świecie

Islandia jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania energii geotermalnej i 26 procent energii elektrycznej produkuje ze źródeł geotermalnych. Moc działających elektrowni geotermalnych w 2013 roku wynosiła 665 MW.

Typowa dla Islandii elektrownia geotermalna sięga swym odwiertem na głębokość 2,5 km i daje moc około 5 MW. Naukowcy spodziewają się uzyskać dziesięciokrotny wzrost mocy, kopiąc jeszcze głębiej. Na głębokości 5 km, ekstremalne ciśnienie i ciepło ponad 500 stopni Celsjusza wytworzy nadkrytyczną parę, co znacznie zwiększy wydajność turbiny.

Wspólne działania podejmowane przez Statoil i rząd Islandii mają miejsce na półwyspie Reykjanes, gdzie ostatni raz obserwowano wybuch wulkanu ponad 700 lat temu. Wiercenie, które rozpoczęło się w sierpniu ubiegłego roku, osiągnęło już głębokość 4.6 kilometra.

Nie ma gwarancji sukcesu

Podobna próba sześć lat temu zakończyła się katastrofą po tym, jak na głębokości nieco ponad 2 kilometrów, zespół natrafił na magmę, co kompletnie zniszczyło odwiert.

Asgeir Margeirsson zarządzający projektem powiedział:

Nie ma żadnej gwarancji, że wszystko potoczy się sprawnie. Na takich głębokościach wiele rzeczy może pójść nie tak. Nasze wysiłki w jednej chwili mogą się skończyć niepowodzeniem, bo z jakiegoś powodu nie będziemy mogli wiercić głębiej. Nie spodziewamy się dotarcia do magmy, ale będziemy wiercić w gorącej skale. Mówiąc o gorącej skale, mam na myśli temperatury rzędu 400 do 500 stopni C.”

W ciągu najbliższych kilku lat konsorcjum planuje wykonać i przetestować szereg wierceń, które przechodzą przez strefy nadkrytyczne.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here