Jacinto Convit - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jacinto Convit, to prawdziwy cichy bohater. Wielu ludzi zawdzięcza mu życie nawet o tym nie wiedząc. W obecnym świecie opanowanym przez pieniądz i żądzę zysku, zdaje się być wręcz nierealny. Pragniemy przytoczyć historię cichego bohatera, wenezuelskiego lekarza i odkrywcy – Jacinto Convita. Odkrywca szczepionki na trąd, pomimo zaawansowanego wieku, do swych ostatnich dni pracował nad szczepionką na raka, która do dzisiaj pozostaje w fazie eksperymentalnej. Na swoim odkryciu mógł zbić fortunę, jednak nigdy nie przyszło mu na myśl, aby opatentować osiągniecie, które uratowało niezliczoną ilość ludzkich istnień na całym świecie.

Convit poświęcił się badaniu trądu już w czasach studenckich gdy studiował medycynę na Uniwersytecie Centralnym Wenezueli, gdzie później został profesorem.

Jacinto to syn baskijskiego imigranta i wenezuelki urodzony w 1913 roku w popularnej parafii La Pastora w Caracas, w czasach panowania najbardziej represyjnej dyktatury wojskowych, pod dowództwem generała Juana Vicente Gomeza. Karierę rozpoczął praktykując w kolonii trędowatych na przedmieściach Caracas. Miejsce to było krytykowane za formę, w jakiej leczono pacjentów. Byli oni izolowani od społeczeństwa, oddzieleni od swoich rodzin, a w wielu przypadkach zamykani wbrew swojej woli jako stanowiący zagrożenie.

Na swoim odkryciu mógł zbić fortunę, jednak nigdy nie przyszło mu na myśl, aby je opatentować

Trąd to choroba zakaźna powodująca zmiany na skórze, zaburzenia nerwów i oczu, i jako taka była od zawsze bardzo silnie stygmatyzującą.

W 1987 roku Convit wynalazł model szczepionki, która zwalczała chorobę, przeciwko której walczył przez całe życie. Lekarzowi udało się  także zmienić sposób leczenia trądu w Wenezueli i stosunek społeczeństwa oraz władz do chorych. Chciał on unikać izolacji pacjentów rozpoczynając leczenie ambulatoryjne i zamykając kolonie trędowatych. Zmiany te szybko rozprzestrzeniły się wśród usług medycznych w innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Został uhonorowany przez Pan American Health Organization i był na wielu listach najbardziej wartościowych i wpływowych ludzi świata. Znany ze swej skromności, nigdy nie praktykował medycyny prywatnie i nie szukał sławy. Convit został wyróżniony Nagrodą Księcia Asturii, a także najważniejszym francuskim wyróżnieniem, Kawalerem Legii Honorowej.

Po sukcesie związanym z wynalezieniem szczepionki, profesor nie osiadł na laurach i rozpoczął badania nad znalezieniem leku na raka. Opisywany jest często jako bohater, który nigdy nie pobrał żadnej opłaty od swojego pacjenta. Convit opublikował swoją ostatnią pracę badawczą w wieku 100 lat. Zmarł rok później, 12 maja 2014 roku.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here