W jaki sposób koty zostały udomowione? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W jaki sposób koty zostały udomowione? Kot domowy 95,6 procent swojego DNA dzieli z tygrysem, a tego zwierzęcia na pewno żaden z nas nie chciałby u siebie w domu. Mimo że wielkie koty i nasze futrzane domowe zwierzaki mają wiele cech wspólnych, to jedna z głównych różnic między nimi jest taka, że wiele lat temu ludzie z powodzeniem udomowili gatunek felis catus. Jak do tego doszło?

Warunki sprzyjające udomowieniu

Aby zrozumieć, jak koty zostały udomowione, trzeba przesledzić proces udomowienia gatunku. Jared Diamond opisuje w swej książce nieudane próby oswajania zebry w XIX wieku w RPA, grizzly w Japonii i gepardów w Indiach. „Wśród 148 dużych, dzikich, roślinożernych ssaków lądowych tylko 14 przeszło test udomowienia” – pisze Diamond.

Według Diamonda, istnieje sześć warunków koniecznych do udanego udomowienia:

  • zwierzęta muszą być łatwe do karmienia;
  • muszą rosnąć i dojrzewać w tempie, które z ekonomicznego punktu widzenia jest opłacalne;
  • muszą się dobrze rozmnażać się w niewoli, aby utrzymać populację;
  • muszą być ogólnie nieagresywne wobec człowieka;
  • zwierzęta nie mogą być podatne na stres i strach;
  • struktura społeczna gatunku musi być silna;

Tysiące lat temu, koty spełniły każdy z tych warunków i rozpoczął się proces udomowienia. Punktem spornym pozostaje kwestia okresu, kiedy to nastąpiło.

Kot, który nie bał się człowieka

W jaki sposób koty zostały udomowione? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Ernest Hemingway ze swoim kotem

Bardzo trudno określić czas udomowienia kota wnioskując po znalezionych szczątkach, ponieważ koty domowe i niektóre gatunki kotów dzikich mają podobne szkielety. Archeolodzy odkryli dowody świadczące o tym, że koty zostały udomowione na Cyprze około 9500 lat temu, na długo przed tym, jak udomowione koty zaczęły się pojawiać w starożytnym Egipcie. Oddzielne badania i analizy genetyczne sugerują, że udomowienie zwierząt zaczęło się mniej więcej 12.000 lat temu. Dominująca teoria mówi, że koty w zasadzie same się udomowiły. Stephen O’Brien z National Cancer Institute powiedział, że jeden z gatunków kotów miał „wariancję genetyczną”, która sprawiła, że zwierzęta zaczęły zbliżać się do ludzi i trzymać blisko gospodarstw. Głównym celem drapieżników były gryzonie, które przy ludziach znajdowały pożywienie. Człowiek szybko uświadomił sobie jak przydatnym zwierzęciem jest kot, zatem zaczęto je łapać, tak aby te mogły polować na myszy i inne szkodniki.

Relacja korzystna dla obu gatunków

W jaki sposób koty zostały udomowione? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Bill Clinton na spacerze ze swoim kotem

Niestety, ponieważ udomowienie kota zaczęło się tak dawno temu, to historia nie daje pisemnych świadectw, które wyjaśniłyby nam, każdy etap procesu. Koty przynosiły korzyść ludziom jako zabójcy gryzoni. Ludzie w zamian zaoferowali zwierzętom pewne udogodnienia, takie jak ciepło i stały dostęp do żywności. Oba gatunki zaczęły czerpać korzyści z przebywania w swoim towarzystwie. Dzisiejsze koty są zupełnie inne niż ich dzicy kuzyni żyjący z dala od gospodarstw domowych. Niektórzy jednak twierdzą, że nawet futrzaki zalegające na sofie, nie są tak naprawdę w pełni udomowione i zachowują wiele dzikich instynktów.

Koty nie stały się całkowicie uległe

W jaki sposób koty zostały udomowione? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Archeolog Melinda Zeder informuje w The New Yorker, że wzajemna relacja sprawiła, iż koty „ostatecznie zostały oswojone.” Ale proces udomowienia nie doprowadził do pełnej uległości ze strony tych zwierząt. „Myślę, że to, co dezorientuje ludzi w naturze kota to to, że wciąż posiadają zachowania charakterystyczne dla swoich dzikich przodków” – powiedziała Zeder. „Czasami zupełnie nie zwracają na nas uwagi, ale są stałym elementem naszego środowiska. Zauważmy, że bardzo wiele rzeczy robimy dzisiaj za nie. Czyścimy ich kuwetę, wyczesujemy je, podziwiamy, ale w przeciwieństwie do psów nie muszą stale zaspokajać naszych potrzeb.

Wygląda na to, że nasze pytanie zostało źle postawione. Być może powinniśmy raczej zapytać, jak to się stało, że koty udomowiły nas?


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here