Skąd się wzięła kawa? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wielu z nas rozpoczyna dzień filiżanką pysznej, gorącej kawy. Jest to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jak jednak doszło do wynalezienia tego trunku i w jaki sposób opanował cały świat?

Jak wynaleziono kawę?

Pod względem botanicznym kawa została po raz pierwszy opisana przez szwedzkiego botanika Karola Linneusza (1707-1778) w publikacji „Genera Plantarum”, którą wydał w 1753 roku. Krzaki kawy (arabica) znalazł rosnące naturalnie w Etiopii (wcześniej nazywanej Abisynią).

Analiza genetyczna ziaren kawy wyraźnie wskazuje, że oryginalne drzewa kawowe pojawiły się w południowo-zachodniej części Etiopii. Logicznym jest przypuszczać, że ludzie żyjący na tych obszarach byli najprawdopodobniej pierwszymi, którzy odkryli krzewy kawy.

Jak wynaleziono kawę? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jednakże, podczas gdy Etiopia jest niekwestionowanym miejscem narodzin kawowca, istnieje niewiele dowodów na to, aby osoby z tych terenów korzystały z ziaren kawy w celu przygotowania aromatycznego napoju. Wszystkie informacje jakie posiadamy dzisiaj to mity i legendy o człowieku zwanym Kaldi, który twierdził, że odkrył kawę.

Legendarny wynalazca kawy – Kaldi

Podobno Kaldi obserwował swoje kozy, które po zjedzeniu czerwonych ziaren z pobliskiego drzewa kawowca zachowywały się chaotycznie. Postanowił samemu spróbować i w ten sposób odkrył działanie kofeiny zawartej w ziarnach. Następnie zebrał nieco ziaren i zaniósł je do klasztoru gdzie skorzystano z efektów stymulujących kawy podczas długich godzin modlitwy, przy czym nie do końca przypadło im to do gustu. Przywódcy religijni wrzucili resztki kawy do ognia, aby ją zniszczyć, ale przyjemny zapach palonych ziaren przekonał ich, aby dać kawie drugą szansę. Podobnie jak czyni się z herbatą, włożyli palone ziarna do gorącej wody i w ten sposób narodził się napój, który znamy dzisiaj.

Tyle mówią legendy, ale czy istnieją jakieś bardziej wiarygodne, historyczne dokumenty wspominające o kawie?

Kawa w starożytnych zapiskach

Pierwsze zapisy jakie istnieją, mówią o ziarnach kawy uprawianych około 800 roku naszej ery na terenie obecnego Jemenu (dawniej Arabia), obszary znajdują się zaraz po drugiej stronie Zatoki Adeńskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Etiopii. Inwazja południowej Etiopii przez Arabów w 525 roku, może mieć wiele do czynienia z pojawieniem się kawy i kawowca w tym kraju. Zapisy pokazują, że derwisze adeńscy pili kawę w celach religijnych (pomagała im zwalczać sen podczas długich okresów medytacji), ale nie była to kawa podoba do tej, którą pijemy dzisiaj. Napój kawowy w tym czasie był wytwarzany poprzez kruszenie i gotowanie zielonych ziaren, co dawało napój o nazwie Qahwa.

Jak wynaleziono kawę? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeśli chodzi o odkrycie napoju kawowego bliskiego temu, co wszyscy dzisiaj znamy, czyli wykonanego z palonych i zmielonych ziaren kawy, zapisy wskazują, że odkrycia najprawdopodobniej dokonano w Turcji w około 1200 roku. Do tego czasu, kawa była napojem, który muzułmanie pili podczas obrzędów religijnych.

Kawa bardzo szybko rozprzestrzeniła się w całym Egipcie, Syrii i Turcji. Mówi się, że ani jedna roślina kawy nie istniała poza Arabią i Afryką, aż do 1600 roku, kiedy to pielgrzym Baba Budan przyniósł ją do Indii. W 1616 Pieter van der Broeck przywiózł nieco kawy do Amsterdamu. Wkrótce Holendrzy i ich kolonie – zwłaszcza Sri Lanka i Jawa – przejęły handel europejski pozwalając, aby kawa zagościła w Europie. Napój w końcu trafiła także do Ameryki, gdzie dostarczony został przez brytyjskich kolonizatorów, którzy zadokowali w Nowym Jorku.

Obecnie rynek kawy jest wart 100 miliardów dolarów rocznie i daje pracę 25 milionom ludzi na całym świecie. Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez tego aromatycznego napoju.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.


UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here