Elita Korei Północnej zwraca się przeciwko władzy Kim Dzong Una

Kim Dzong Un traci poparcie elity w Korei Północnej. Ludzie zaczynają wyrażać swoje niezadowolenie wobec władcy i jego rządu, ponieważ, jak twierdzi zbiegły z Korei Południowej były zastępca koreańskiego ambasadora w Londynie, coraz więcej informacji zaczyna przedostawać się do izolowanego narodu.

Wysoki rangą uciekinier z Korei Północnej

Thae Yong-ho uciekł z Korei Północnej w sierpniu ubiegłego roku, a od grudnia pojawia się w mediach, opisując swoje życie jako znawca tamtejszych realiów.

Elita Korei Północnej zwraca się przeciwko władzy Kim Dzong Un, Thae Yong-ho

Kiedy Kim Dzong Un doszedł do władzy, miałem nadzieję, że będzie podejmował rozsądne i racjonalne decyzje, aby uchronić Koreę Północną od biedy, ale szybko wpadłem w rozpacz patrząc jak bez żadnych uzasadnionych powodów w szeregach urzędników prowadzi czystki„, powiedział Thae podczas swej pierwszej konferencji z zagranicznymi mediami.

Krytyka reżimu jeszcze do niedawna była nie do pomyślenia, a teraz zdarza się coraz częściej,” powiedział Thae, który mówi płynnie z brytyjskim akcentem. „My w sprawie Korei Północnej musimy rozlewać benzynę, a prędzej czy później, ludzie z tego kraju ją podpalą.

Thae, lat 54, publicznie przyznał, że niezadowolenie z rządów Kima skłoniło go do opuszczenia kraju. Razem z nim uciekła żona i dwóch synów w wieku studenckim.

Elity powoli mają dość komunistycznej władzy

Elita Korei Północnej zwraca się przeciwko władzy Kim Dzong Una
Thae Yong-ho, były zastępca ambasadora Korei Północnej w Londynie

Korea Północna i Południowa technicznie są wciąż w stanie wojny, ponieważ ich konflikt z lat 1950/53 nigdy nie zakończył się rozejmem. Północ, która jest przedmiotem sankcji ONZ za prowadzone programy nuklearne i rakietowe, regularnie grozi zniszczeniem Korei Południowej. Korea Południowa ma bardzo silne wsparcie głównego sojusznika, USA.

Thae jest jak dotąd najwyższym rangą urzędnikiem, który uciekł z Korei Północnej.

Nowoczesny system Korei Północnej nie ma „nic wspólnego z prawdziwym komunizmem„, powiedział Thae, dodając, że elita z niepokojem i zazdrością przygląda się temu, jak kraje takie jak Kambodża, Wietnam i byli członkowie ZSRR, wprowadzają szereg reform gospodarczych i społecznych.

Korea Północna nadal wydaje się prowadzić gospodarkę w sowieckim stylu, ale od wielu lat prężnie rozwijająca się sieć nieformalnych rynków i handlu bezpośredniego, stały się głównym źródłem żywności i utrzymania dla zwykłych ludzi.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOThe Guardian
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here