palić publicznie - Pomijane Wiadomości

Dzisiejsze zakazy dotyczące palenia w barach, restauracjach czy na przystankach autobusowych mogą uprzykrzać życie palacza, ale nie posiadają tak doniosłego znaczenia w relacjach społecznych jak te, które obowiązywały jeszcze 100 lat temu. Prawo kobiet do publicznego palenia papierosów jest wolnością, która okupiona została ciężkimi walkami. Może nie należy szczególnie pochwalać samego nałogu, jednak w początkach XX wieku była to jedna z przełomowych kwestii obyczajowych na drodze kobiet do równouprawnienia.

Palenie – niekobiece i niemoralne

palenie - Pomijane WiadomościW dniu 22 stycznia 1908 roku w Nowym Jorku Katie Mulcahey została aresztowana za zapalenie papierosa na jednej z ulic dzielnicy Bowery. Palenie było wówczas postrzegane jako zachowanie bardzo „niekobiece”, toteż wprowadzono prawa mające dbać o zachowanie moralności nowojorskich kobiet i nie pozwalano im palić publicznie.

Przestępstwo Katie polegało na naruszeniu tzw. Aktu Sullivana, ustawy lobbowanej przez Aldermana Sullivana zakazującej kobietom – wyłącznie kobietom – palenia w miejscach publicznych. Działania Sullivana były dyktowane naciskiem ze strony chrześcijańskiego lobby antynikotynowego, które identyfikowało tytoń z brakiem moralności. Chrześcijańska organizacja (której główną działalnością były próby delegalizacji alkoholu) prowadziła kampanię przeciwko kobietom palącym tytoń i z czasem ich pomysł został zrealizowany właśnie w ustawie Sullivana. Katie Mulcahey został zatrzymana dzień po tym, gdy weszła ona w życie.

Mam takie samo prawo do palenia JAK ty!

Wprowadzona do sądu okręgowego, zadziorna panna Mulcahey powiedziała do sędziego (mężczyzny): „Mam takie samo prawo do palenia jak ty. Nigdy nie słyszałam o tej nowej ustawie i nie chcę o niej słyszeć. Żaden człowiek nie będzie mi mówił co mam robić.” Mulcahey została ukarana grzywną pięciu dolarów.

Ustawa Sullivana została zawetowana przez burmistrza miasta dwa tygodnie później. Jej sprawa stała się bardzo głośna i stanowiła jeden z fundamentalnych przykładów nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w amerykańskim społeczeństwie. Prawo do tego, aby palić publicznie było wymieniane na równi z prawem do głosowania i stanowiło od tego czasu jeden z najczęściej podnoszonych argumentów przez ówczesne feministki.


Bądź na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here