Korea Północna restartuje reaktor służący do budowy broni

Kontrowersyjny reaktor w Yongbyon od lat był głównym punktem sporu pomiędzy Koreą Północną a Organizacją Narodów Zjednoczonych. Już wcześniej ustalenia dotyczące unieruchomienia reaktora bywały naruszane, co doprowadziło do nałożenia sankcji.

Zdjęcia satelitarne dowodzą, że reaktor jest aktywny

Zdjęcia satelitarne wskazują, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor jądrowy wykorzystywany do produkcji plutonu stosowanego w broni jądrowej. Pierwsze zdjęcia z 18 stycznia pokazały przygotowania mające na celu ponowne uruchomienie reaktora w Yongbyon. Prace zaczęto od wyjęcia zużytych prętów paliwowych.

Począwszy od 22 stycznia można dostrzec pióropusz wody (prawdopodobnie ciepłej) pochodzącej ze zbiorników wody chłodzącej reaktor. Jest to wyraźny sygnał, że reaktor ponownie został uruchomiony”, informują pracownicy Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Według raportu nie wiadomo, na jakim poziomie mocy pracuje reaktor. Korea Północna utrzymuje zatem swój program nuklearny i nadal rozwija program rakietowy naruszając, po raz kolejny, wszelkie ustalenia międzynarodowe. Kim Dzong Un prawdopodobnie próbuje w sten sposób umocnić swoją władzę i pokazać narodowi, że Korea wciąż jest mocna. W przyszłości będzie też próbował wykorzystać argument reaktora w kolejnych pertraktacjach ze społecznością międzynarodową. Narastają spekulacje, że Korea Północna planuje kolejny test rakietowy — wbrew rezolucjom ONZ.

Ćwiczenia bojowe Korei Południowej i USA

Korea Północna restartuje reaktor służący do budowy broni
Reaktor w Yongbyon, Korea Południowa

W odpowiedzi na to, setki żołnierzy USA i Korei Południowej rozpoczęły ćwiczenia bojowe na stokach narciarskich w Pjongczang, który będzie organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku.

Jednostki Marynarki Wojennej USA oraz wojska Korei Południowej współpracują ze sobą na każdym możliwym poziomie. Budujemy przyjaźń obu państw, ale również zwiększamy naszą biegłość działania w razie konieczności prowadzenia wspólnie wojny„, powiedział dziennikarzom kapitan Marcus Carlstrom. Ćwiczenia rozpoczęły się 15 stycznia i potrwają 2 tygodnie. W mediach północnokoreańskich ćwiczenia są wyśmiewane, ale jednocześnie wysyłane są ostrzeżenia o możliwym odwecie.

Kolonialne marionetkowe siły Południa, to nic więcej niż motłoch. Są pierwsi do eskalacji napięcia. Ich poczynania mają na celu wznowienie wojny. Nawet ich amerykański mistrz nie wie jak radzić sobie z siłą jądrowego odstraszania Koreańskiej Republiki Ludowej”, napisano w północnokoreańskiej gazecie Minju Joson (cyt. agencja prasowa KCNA).

W poniedziałek prezydent Korei Południowej powiedział, że w obliczu rosnącego zagrożenia nuklearnego ze strony Północnej, wdrożenie systemu obrony przeciwrakietowej USA nie powinno być opóźniane. Minister obrony Korei Południowej Han Min-koo zarządził pełną gotowość wojskową, mówiąc w piątek, że broń nuklearna i pociski rakietowe Korei Północnej są „bezpośrednim i bardzo realnym zagrożeniem.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here