7% księży w Australii oskarżonych o seksualne wykorzystywanie dzieci
Arcybiskup Roger Herft kierował diecezją Newcastle. Podczas jego kierownictwa pojawiły się liczne oskarżenia o molestowanie nieletnich.

Komisja badająca zaangażowanie kościoła w seksualne wykorzystywanie dzieci ujawniła dane, z których wynika, że 7% australijskich księży było zaangażowanych w krzywdzenie nieletnich. Badania skandalicznego przyzwolenia, na poziomie instytucjonalnym, po raz pierwszy ujawniają skalę problemu.

Dopiero teraz ukazana została skala problemu

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat o seksualne wykorzystywanie dzieci zostało oskarżonych siedem procent księży katolickich w australijskim kościele. Przygnębiające statystyki zostały ujawnione podczas posiedzenia Królewskiej Komisji do spraw badania instytucjonalnego zaangażowania w seksualne wykorzystywanie dzieci.

Królewska Komisja — będąca najwyższym ciałem wśród organów śledczych w Australi— prowadzi prace od 2013 roku. Zakres jej zainteresowań obejmuje zaangażowanie kościoła katolickiego oraz innych instytucji w wykorzystywanie seksualne dzieci.

Komisja już wcześniej wyjawiła wstrząsające świadectwa dziesiątek osób, które doznały przemocy z rąk duchownych. Jednak pełna skala problemu nigdy nie została opisana. Aż do teraz, kiedy to komisja ujawniła dane liczbowe, które udało się jej zebrać.

7% księży zamieszanych w seksualne wykorzystywanie dzieci

Komisarze skrupulatnie wyliczyli, że w latach 1980-2010, 4444 osoby zgłosiły, że były ofiarami przemocy seksualnej. Zgłoszenia dotyczyły ponad 1000 instytucji katolickich w całej Australii, powiedziała Gail Furness, główny prawnik wspierający Komisję. Średni wiek ofiar wynosił 10.5 lat dla dziewcząt i 11.5 lat dla chłopców. Ogólnie rzecz biorąc, w latach 1950-2010, 7 procent księży w Australii zostało oskarżonych o seksualne wykorzystywanie dzieci, powiedział Furness.

Watykan uważnie przygląda się obradom Komisji

7% księży w Australii oskarżonych o seksualne wykorzystywanie dzieci
John Hennessy, ofiara molestowania seksualnego ze strony księdza, w dniu 24 marca 2014 roku protestował w Sydney w Australii. Tego dnia Kardynał George Pell składał zeznania na temat wykorzystywania seksualnego dzieci przez australijskich duchownych.

Francis Sullivan, przewodniczący Rady Prawdy Sprawiedliwości i Uzdrowienia, która koordynuje pracę kościoła katolickiego nad oczyszczeniem środowiska, wyznał otwarcie, że dane odzwierciedlają ogromną porażkę” jaką poniósł kościół we wszelkich działaniach mających na celu ochronę, a nie krzywdzenie dzieci.

Te liczby są szokujące, są tragiczne i nie da się ich obronić„, odpowiedział załzawiony Sullivan podczas prac Komisji. „Jako katolicy, możemy opuścić nasze głowy ze wstydu.”

Watykan uważnie obserwował postępowanie. Kardynał George Pell, który w Australii był najwyższym rangą przedstawicielem kościoła, zanim zajął stanowisko doradcy finansowego papieża Franciszka, zeznawał podczas poprzednich rozpraw. Kilku ważnych rangą przedstawicieli kościoła w Australii będzie zeznawać w ciągu najbliższych tygodni. Raport końcowy Komisji ma się pojawić przed końcem 2017 roku.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOTIME
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here