Kubański rząd blokuje wiadomości tekstowe - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Kubański rząd blokuje wiadomości tekstowe, które zawierają słowa takie jak „demokracja”, „prawa człowieka” i „głodówka”. W raporcie opublikowanym w języku hiszpańskim w ubiegłym tygodniu, znana blogerka kubańska Yoani Sanchez i dziennikarz Reinaldo Escobar dowodzą, że rząd filtruje wiadomości pod kątem 30 słów kluczowych i blokuje przekazywanie tych, które odpowiadają wzorcowi.

Kubański rząd blokuje wiadomości zawierające konkretne słowa

Reuters później potwierdził, że wiadomości zawierające hiszpańskie słowa „demokracja” i „prawa człowieka” nie docierają do miejsca przeznaczenia. Wśród słów będących na cenzurowanym są także imię Sanchez „Yoani” oraz „Somos Mas” – nazwa grupy opozycyjnej, która działała przy dochodzeniu. Wiadomości, które zawierały słowo „protest” zostały przekazane, a te, które zostały zablokowane były oznaczone w telefonie nadawcy jako „dostarczone”, zatem nadawca nie ma świadomości, że jego komunikacja jest cenzurowana.

„To pokazuje w jakim stanie niepewności i paranoi funkcjonuje nasz rząd”

Nie jest jasne, jak długo rząd komunistyczny filtruje wiadomości za pomocą słów kluczowych, ale działacze podejrzewają, że może istnieć więcej terminów, które są zakazane. Kuba od dawna jest oskarżana o łamanie praw człowieka, w tym dokonywanie bezpodstawnych aresztowań i ograniczania wolności słowa. „Wykryliśmy, że to nie tylko my, opozycjoniści, ale cały kraj jest poddany takiej cenzurze” – mówi Eliecer Avila, szef Somos Mas. „To pokazuje w jakim stanie niepewności i paranoi funkcjonuje nasz rząd”.

Mieszkańcy wciąż ze słabym dostępem do internetu

Usługi telekomunikacyjne są od dawna bardzo ograniczone na Kubie, gdzie tylko około pięć procent populacji ma dostęp do internetu w domu. Większa część ma dostęp do sieci za pośrednictwem hotspotów Wi-Fi, ale ceny pozostają niewspółmiernie wysokie, a rząd silnie cenzuruje strony internetowe i multimedia.

Władze podjęły kroki mające na celu poprawę dostępu do internetu, po tym jak doprowadzono do normalizacji stosunków z USA w 2014 roku. Na początku tego roku, rząd zapowiedział, że uruchomiony zostanie szerokopasmowy dostęp do sieci w niektórych dzielnicach Hawany.

Na Kubie nie tylko internet, ale i telefonia komórkowa kuleje. Kraj ten ma najniższy wskaźnik penetracji telefonii komórkowej w całej Ameryce Łacińskiej. I choć liczba posiadaczy aparatów w ostatnim czasie rośnie, to pod koniec roku 2014, około 22 procent ludności posiadało telefon komórkowy. Większość z nich wciąż nie ma dostępu do internetu za pośrednictwem tych urządzeń, a koszty są nadal bardzo wysokie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here