List napisany tuż przed śmiercią, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

List napisany tuż przed śmiercią przez radzieckiego żołnierza, to tragiczny dowód wydarzeń jakie miały miejsce na froncie wschodnim podczas operacji Barbarossa w trakcie II Wojny Światowej. 

W czasie działań wojennych, dość powszechną praktyką wśród radzieckich żołnierzy było, aby ukrywać notatkę w pustym magazynku. Miało to pomóc w późniejszej identyfikacji zwłok właściciela oraz dać ostatnią szansę wysłania wiadomości do krewnych. Ta notatka została znaleziona wraz ze szczątkami trzech żołnierzy pomiędzy wioskami Orlovka i Erzovka.
„Godzinę temu Emelyanov Wołodia z Bashkirya umarł, a ja Digen Wasilij Nikołajewicz jestem sam. Faszyści prowadzą ostre bombardowanie, jestem ranny i już długo nie pożyję. Reszta ocalałych z naszej kompanii zdezerterowała w nocy do faszystowskich drani [poddali się], ale kara ich dopadnie. Ja zostaję tutaj i umrę, nie poddam się wrogowi. Powiedzcie mojej żonie Annie Fiodorowej z regionu Chkalov, że broniłem Ojczyzny najlepiej jak mogłem. I tak zwyciężymy!!! 30 sierpnia 1942. Pomścijcie mnie, chłopaki.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here