Londyn przekracza roczny limit zanieczyszczeń w ciągu 5 dni

Londyn naruszył swoje roczne ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w ciągu pięciu dni 2017 roku. Zdaniem działaczy na rzecz ochrony środowiska jest to „haniebne przypomnienie o nasilającym się zanieczyszczeniu powietrza w Londynie„.

Londyn przekroczył roczne limity zanieczyszczenia w ciągu 5 dni

Zgodnie z prawem, stężenie toksycznego dwutlenku azotu w ciągu godziny nie może wynosić więcej niż 200 mikrogramów na metr sześcienny (mg/m3) więcej niż 18 razy w ciągu całego roku.

Jednak już 5 stycznia limit ten został wyczerpany na ulicy Brixton w Lambeth. Wiele innych miejsc w stolicy Wielkiej Brytanii złamie roczny limit godzinowy. Na ulicy Putney High Street w 2016 roku dozwolony limit przekroczony został ponad 1200 razy. Oxford Street, Kings Road w Chelsea i Strand to inne kluczowe miejsca zanieczyszczeń na mapie Londynu.

Zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, który jest wytwarzany głównie przez pojazdy z silnikiem diesla, powoduje w Londynie 5900 przedwczesnych zgonów rocznie. W tym tygodniu naukowcy donieśli, że jeden na 10 przypadków choroby Alzheimera u ludzi mieszkających w pobliżu ruchliwych dróg może być związany z zanieczyszczeniem powietrza.

Burmistrz Londynu obiecuje wzrost środków na walkę z zanieczyszczeniem

Londyn przekracza roczny limit zanieczyszczeń w ciągu 5 dni

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, zobowiązał się do podwojenia środków przeznaczonych na walkę z zanieczyszczeniem w celu rozwiązania problemu.

Alan Andrews, prawnik z ClientEarth powiedział: „haniebne przypomnienie nasilającego się zanieczyszczenia powietrza w Londynie pokazuje, że burmistrz słusznie uznał rozwiązanie tego problemu za najwyższy priorytet„. Andrews, który mieszka w Brixton, powiedział, że burmistrz obiecał rozszerzyć ultraniską strefę emisji w 2019, czyli ograniczyć wjazd pojazdów o wysokiej emisji spalin oraz wysłać najczystsze autobusy na najbardziej zanieczyszczone ulice.

Chociaż są to istotne kroki we właściwym kierunku, nie możemy czekać kolejne trzy lata na te działania„, powiedział Andrews. „Potrzebujemy natychmiastowych działań, które w krótkim okresie ograniczą zanieczyszczenia.” W grudniu burmistrz Khan zarządził, aby na przystankach autobusowych i stacjach metra pojawiły się ostrzeżenia o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.

Penny Woods, dyrektor British Lung Foundation, powiedział, że naruszenia norm w Brixton są szokujące: „To pokazuje skalę kryzysu zdrowia publicznego. Mieszanka tych wysokich poziomów toksycznych zanieczyszczeń z niskimi temperaturami stwarzają poważne zagrożenie dla osób z chorobą płuc i może istotnie wpływać na nasze zdrowie„.

W grudniu, Paryż, Madryt, Ateny i Meksyk zobowiązały się do wprowadzenia zakazu dla samochodów z silnikiem diesla.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here