Makaki próbują międzygatunkowego seksu z jeleniem. Nietypowe zachowanie makaka to dopiero drugi zaobserwowany przykład interakcji seksualnej między tak daleko spokrewnionymi dzikimi zwierzętami.

Międzygatunkowe gody

Samiec makaka japońskiego został nagrany podczas próby uprawiania seksu z jeleniem sika. Obserwacji dokonano na japońskiej wyspie Yakushima. Jest to niezwykły przykład międzygatunkowych godów. To dopiero drugi nagrany przykład stosunków seksualnych pomiędzy dwoma odległe spokrewnionymi gatunkami.

Makaki japońskie i jelenie sika na ogół żyją w symbiozie. Jelenie jedzą owoce, które spadają z drzew strącane przez makaki. Makaki zaś okazjonalnie jeżdżą na plecach jeleni.

Niska pozycja w hierarchii odcina samca od samicy

Makaki próbują międzygatunkowego seksu z jeleniem

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Primates opisuje jak niskie rangą samce małp były wielokrotnie obserwowane podczas zachowań seksualnych wobec różnych samic jelenia. Jeden z jeleni szybko uciekł, ale inna samica nie sprzeciwiała się i spokojnie oblizała swój bok po tym, jak małpa zakończyła aktywność wytryskiem.

Osobnik ten wyraźnie wykazywał zachowania seksualne wobec kilku samic jelenia, z których niektóre próbowały uciec, podczas gdy inne akceptowały nietypowe zachowanie małpy„, można przeczytać w raporcie.

Marie Pelé, autorka badań pracująca na Uniwersytecie w Strasburgu we Francji, powiedziała: „Jak się okazuje, tego typu dwuznaczność jest możliwa. Mamy tu do czynienia z oczywistymi zachowaniami seksualnymi„.

Ten makak był bardzo nisko w hierarchii i praktycznie nie miał szans na dostęp do samicy„, powiedziała Pelé. „Z dużym prawdopodobieństwem należał do grupy peryferyjnej złożonej z samych samców„.

Brak dostępu do samicy może prowadzić do zachowań dewiacyjnych

Makaki próbują międzygatunkowego seksu z jeleniem

Inną ciekawą obserwacją było to, że makak pilnował obiektu swoich uczuć i przeganiał inne samce, które się zbliżały.

Naukowcy stwierdzili, że dewiacyjne zachowania najprawdopodobniej wynikały z braku dostępu do samicy własnego gatunku. Rozważano także inne możliwości, na przykład: samiec uczył się w ten sposób kopulować lub samiec nie rozpoznał, że jeleń był członkiem obcego gatunku.

Najbardziej realistyczną hipotezą jest to, że makak cierpiał na deprywację kontaktów z samicami. Można zatem stwierdzić, że samce z ograniczonym dostępem do samic z większym prawdopodobieństwem będą poszukiwały kontaktów seksualnych z przedstawicielami obcych gatunków„.

Jedynym dotąd znany przypadek interakcji seksualnych między dwoma odlegle spokrewnionymi gatunkami, miał miejsce na Antarktyce. Zaobserwowano tam jak foka napastuje seksualnie pingwiny królewskie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOtheguardian.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here