Materializm, jak go się pozbyć, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Materializm zdecydowanie pogarsza nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Za pieniądze szczęścia nie kupisz, ale przykładając mniejszą wartość do przedmiotów, które możesz za nie kupić, zdecydowanie poprawisz swoje zdrowie psychiczne. Najdłuższe w historii badanie na ten temat stwierdza, że wyzbycie się materializmu prowadzi do większego zadowolenia w życiu. Jednocześnie badacze proponują nam sposoby, jak to możemy osiągnąć.

Kim jest materialista i jak go postrzegamy

Materializm, jak go się pozbyć, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Być materialistą znaczy uznawać jako wartość posiadanie dużej ilości pieniędzy i wielu przedmiotów. Dotyczy to także wizerunku i popularności, które niemal zawsze są wyrażone za pomocą pieniędzy i dóbr materialnych.

Materializm jest postrzegany w negatywnym świetle, bo ludzie mogą mieć nieprzyjemne doświadczenia z materialistami. Wiemy z badań, że materializm jest kojarzony z traktowaniem ludzi w sposób manipulacyjny i egoistyczny. Materialiści są także uznawani za mniej empatycznych. Materializm nie jest zazwyczaj pochwalany przez przeciętnego człowieka, choć jest wspierany przez wiele aspektów naszego kapitalistycznego systemu gospodarczego.

Materializm a poczucie satysfakcji w życiu

Materializm, jak go się pozbyć, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Cztery podobne do siebie eksperymenty badały, jak zmiany poziomu naszego materializmu wpływają na nasze samopoczucie. Pierwsze trzy badania sprawdzały naturalne zmiany wartości materialistycznych w ciągu sześciu miesięcy, dwóch lat i 12 lat. Badane były osoby dorosłe w Stanach Zjednoczonych i Islandii. We wszystkich trzech okresach, zmniejszenie nacisku na zdobywanie pieniędzy i przedmiotów, doprowadziło do większej radości i zadowolenia w życiu.

Jak pozbyć się materializmu

Arabia Saudyjska zmuszona do szukania oszczędności, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Na szczęście, materializm może być intencjonalnie zmieniony. W czwartym badaniu zespół odkrył jak zmienić materialistyczne przekonania badanych. Grupa młodzieży z USA dołączyła do programu zaprojektowanego w taki sposób, aby zmniejszyć u nich poziom materializmu. W eksperymencie brała oczywiście także udział grupa kontrolna, która nie była poddana interwencji. W trzech sesjach trwających trzy godziny, uczestnicy uczyli się o kulturze konsumpcyjnej. Zostali oni również zachęceni do wyjaśnienia i opisania swoich rzeczywistych wartości (pojawiały się takie jak samodzielny rozwój, bliskość z rodziną i przyjaciółmi, i aktywność społeczna) oraz do podejmowania decyzji finansowych na podstawie tych wartości.

Młodzież, która brała udział w eksperymencie, stała się mniej materialistyczna i w ciągu najbliższych kilku miesięcy utrzymywała wyższą samoocenę. „Wyznawane wartości odnoszące się do ludzi, wydają się tym, co generuje u nas lepsze samopoczucie, wyższą samoocenę i działa jako rodzaj „antidotum” na wartości materialistyczne” – mówi Tim Kasser, profesor psychologii na Knox College.

Ważnym elementem programu było to, że uczestnicy przechodzili przez niego z rodzicami i innymi nastolatkami, co dało im dużo wsparcia społecznego w procesie zmiany wartości. „Ważne jest, aby znaleźć podobnie myślących ludzi, którzy chcą przyłączyć się do odsunięcia się od materializmu” – mówi Kasser.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here