Czy Meksyk zdelegalizuje walki psów?

Czy Meksyk zdelegalizuje walki psów? Kongres Meksyku wykonał kolejny ważny krok na drodze do wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu walk psów. Ostatnim etapem będzie uchwalenie przez Senat reformy do federalnego kodeksu karnego, tak aby karanie walk psów stało się wreszcie skuteczne. Nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy.

Po wprowadzeniu zakazu w USA, walki psów w Meksyku zyskały na popularności

Już teraz w większości z 31 stanów Meksyku walki psów są zabronione, ale na poziomie krajowym nie istnieje żadna regulacja prawna. Wysiłki Meksyku mogą znacznie zwiększyć szanse na wyeliminowanie walk zwierząt z Ameryki Północnej. Czy Meksyk zdelegalizuje walki psów? Aktualnie wielu amerykańskich amatorów szalonego widowiska przybywa do Meksyku, by uniknąć w ten sposób ścigania w Stanach Zjednoczonych, gdzie walki psów są federalnym przestępstwem. W Meksyku zaobserwowano wyraźny skok popularności walk psów po tym, jak USA wprowadziły u siebie całkowity zakaz.

To absolutnie przełomowe zwycięstwo samych zwierząt i obrońców praw zwierząt w całej Ameryce Północnej. W kampanię bardzo silnie zaangażowana była organizacja Humane Society International, która rozpoczęła nagłaśnianie sprawy w lipcu 2016 roku: „Stworzenie spójnej polityki krajowej wobec walk psów nie było celem rządu, zanim nasz zespół nie zaczął nagłaśniać sprawy w mediach. Pod petycją o wprowadzenie zakazu i karania walk psów zebraliśmy ponad 200.000 podpisów”, mówi Anton Aguilar odpowiedzialny za kampanię w Humane Society.

Meksykanie zdecydowanie opowiadają się za zakazem

Czy Meksyk zdelegalizuje walki psów?

Sondaż z ubiegłego roku wykazał, że 99% Meksykanów potępia walki psów, a 85% uważa, że organizowanie walk oraz samo uczestniczenie w nich jako widz, powinno być karane. Poza oczywistym okrucieństwem wobec zwierząt wykorzystywanych w branży — organizatorzy czasami zabijają psy po przegranej walce — często psy zdychają w wyniku odniesionych ran, a policja nierzadko odkrywa narkotyki i nielegalną broń wśród członków środowiska. W jednym bardzo głośnym przypadku z 2013 roku rodzina ośmiu osób, w tym troje dzieci, została brutalnie zamordowana z powodu niespłaconych długów przez uczestnika walk psów.

Meksyk wydaje się brać na poważnie prawa zwierząt, co jest związane z silną presją opinii publicznej. W ubiegłym roku zakazano organizowania 100-letniego okrutnego festiwalu Kots Kaal Pato, w którym zwierzęta były wieszane na sznurze niczym piniata i bite kijami na śmierć. Inną przedziwną tradycją mieszkańców południa było, ku uciesze zgromadzonej publiczności, urywanie kaczkom głów.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOELPAIS
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here