Czy młodzi mężczyźni powinni mrozić nasienie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czy młodzi mężczyźni powinni mrozić nasienie? Wiele młodych, zorientowanych na karierę kobiet, które chcą mieć rodzinę, ale dopiero w nieokreślonej przyszłości, mrozi swoje komórki jajowe. Szczyt płodności u kobiet przypada w wieku pomiędzy 23 a 31 lat. Po 35 roku życia płodność kobiet zaczyna szybko spadać. Ze względu na fakt, iż obecne pokolenia chcą skupić się na swojej karierze, wiele kobiet w Stanach Zjednoczonych już teraz zamraża swoje komórki jajowe, w nadziei, że będzie to stanowiło ich zabezpieczenie, kiedy będą w końcu gotowe na dziecko.

Najpierw kariera, potem rodzina

Procedura ta nie jest gwarancją przyszłej płodności. Skuteczność wynosi do 12%. To nie powstrzymuje firm takich jak EggBanxx i Shady Grove Fertility Center w organizowaniu imprez, gdzie podawane jest wino, catering, a przedstawiciele handlowi gotowi są odpowiedzieć na wszystkie pytania zaciekawionych kobiet.

Procedura ta staje się coraz bardziej powszechna, pomimo niemałych wydatków. Zainteresowanie jest tak wielkie, że zarówno Apple, jak i Facebook ogłosili, że przeznaczają dla każdej kobiety pracującej w ich firmie 10,000 dolarów, które mogą wykorzystać w każdej chwili, jeżeli tylko chcą poddać się zabiegowi. Teraz, bioetycy z Wielkiej Brytanii sugerują, że młodzi mężczyźni powinni zacząć oddawać nasienie do banku spermy w celu zwiększenia szans na zdrowe potomstwo. Sugerują także, że powinno być to finansowane z publicznych pieniędzy.

Zegar biologiczny mężczyzn a niska jakość plemników

Czy młodzi mężczyźni powinni mrozić nasienie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Mężczyźni mają także swój zegar biologiczny, a ich płodność, podobnie jak u kobiet, znacznie spada po osiągnięciu wieku 35 lat. Plemniki osób starszych są także bardziej skłonne do przenoszenia mutacji. To może prowadzić do poronienia i zwiększa szansę dziecięcej schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, autyzmu, otyłości i innych problemów zdrowotnych. Przyczyny zmniejszenia się jakości plemników nie są dotąd dobrze znane.

Dr Kevin Smith z Uniwersytetu Abertay w Szkocji uważa, że pewnego dnia oddawanie nasienia do banku spermy będzie uważane za zupełnie normalne. Choć na poziomie jednostkowym, są dość małe szanse, że wadliwe plemniki spowodują problemy zdrowotne u dziecka, to na poziomie całej populacji danego kraju, scenariusz ten staje się bardziej prawdopodobny.

Wysokie koszty, ale czy warto?

Czy młodzi mężczyźni powinni mrozić nasienie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Idealny plan założony przez dr Kevina Smitha zakłada, że 18-letni mężczyźni oddają nasienie do banku spermy, a to będzie używane podczas zapłodnienia in vitro (IVF) w późniejszym okresie. Usługa dostarczana jest w cenie 150-200£ (ok. 1000 zł) rocznie. W Ameryce ta sama usługa kosztuje około 400 dolarów rocznie. Mężczyzna w USA oddający swoją spermę w wieku 18 lat i pobierający ją w wieku lat 32, zapłaci łącznie ponad 5.600 dolarów. Zapłaci za coś, czego może nigdy nie wykorzystać.

Poza wysokimi kosztami, pomysł ten ma także inne wady. Profesor andrologii Allan Pacey z Uniwersytetu w Sheffield uznaje takie pomysły za śmieszne. Wskazuje, że nasienie nie znosi najlepiej mrożenia i to dlatego w każdym banku spermy jest ciągła potrzeba dawców. Nowa Zelandia cierpi na niedobór spermy już od dłuższego czasu. Inną kwestią jest to, że ryzyko problemów jest statystycznie tak małe, że mrożenie nasienia naprawdę nie robi większej różnicy.

Propozycja jest szkodliwa społecznie

Czy młodzi mężczyźni powinni mrozić nasienie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Prezes British Fertility Society, profesor Adam Balen powiedział, że propozycja jest szkodliwa, bo daje młodym ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. „Technologia nie zagwarantuje nam dziecka” – powiedział. Stephen Harbottle embriolog z Uniwersytetu w Cambridge nazwał z kolei pomysł „niepotrzebnym sianiem paniki„. Poza tym, nie ma konkretnych dowodów wskazujących, że rzeczywiście potrzebujemy takiego programu. Pomysł nazwał także etycznie i moralnie niedopuszczalnym. Bioetycy od dawna ostrzegają, że sztuczne środki rozrodczości mogą być wykorzystywane jako sposób sprawowania kontroli nad społeczeństwem.

Interes kwitnie

Obawy te nie zatrzymają młodych mężczyzn przed zamrażaniem swojego nasienia. Scott Brown będący dyrektorem komunikacji kalifornijskiego banku spermy California Cryobank powiedział portalowi Fusion, że odnotowują niewielką zwyżkę klientów w młodym wieku. Grace Centola z New England Cryogenic Center powiedziała The Boston Globe, że odnotowano wzrost wśród mężczyzn w wieku 20 i 30 lat. Firmy zajmujące się leczeniem płodności sprzedają procedurę i abonament na mrożenie jako formę polisy ubezpieczeniowej na przyszłość.

Bioetycy, specjaliści od płodności i inni nadal będą debatować, czy mrożenie spermy przez młodych mężczyzn to dobry pomysł. Tymczasem rosnąca liczba ekspertów do spraw płodności wzywa ludzi, którzy pragną założyć rodzinę, żeby podczas planowania życiowych celów, wzięli pod uwagę okres swojej płodności. Inni domagają się zmian systemowych w sferze pracy i polityki społecznej. Twierdzą, że należy skierować większą ilość środków na urlopy rodzinne i opiekę nad dziećmi, gdyż to najlepszy sposób na wsparcie rodziców i zachęcenie tych, którzy chcą mieć rodzinę, ale dopiero po osiągnięciu swoich celów zawodowych.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here