E-rezydentura Estonii - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Za 100€ i Ty możesz zostać rezydentem Estonii. Jedyne co musisz zrobić, to wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, dostępny przez internet i wnieść opłatę w wysokości 100€. Od tego momentu za pomocą kilku kliknięć każdy może zostać cyfrowym mieszkańcem kraju, w którym nigdy nie postawił nogi.

Inicjatywa nazwana „E-rezydentura Estonii” oferuje obcokrajowcom szansę otwarcia swojej działalności gospodarczej i prowadzenia rozliczeń finansowych drogą cyfrową w maleńkim państwie bałtyckim. Jest to równie proste, co popularne.

Fizycznie nie jesteśmy w stanie poprawić naszej populacji, ale dlaczego nie zrobić tego w świecie wirtualnym?

Estonia to bardzo mały kraj liczący zaledwie 1,3 miliona mieszkańców. Z tej liczby tylko 650 tysięcy mieszkańców jest w wieku produkcyjnym, a ta sytuacja będzie się tylko pogarszać w efekcie starzenia się populacji i emigracji.

I choć e-mieszkańcy nie są obywatelami, rząd uważa, że mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki za pomocą korzystania z estońskich banków oraz tworzenia estońskich firm. Nie bez znaczenia jest także budowanie reputacji kraju jako pioniera w świecie cyfryzacji.

„Przyciąganie imigrantów to nie jest opcja, z której możemy korzystać. Ludzie wolą wybrać Szwecję czy Norwegię” – wyjaśnia Taavi Kotka, dyrektor projektu. „Fizycznie nie jesteśmy w stanie poprawić naszej populacji, ale dlaczego nie zrobić tego w świecie wirtualnym?

12 tysięcy nowych cyfrowych obywateli to kropla w morzu, gdyż ustalono sobie za cel 10 mln, ale Kotka mówi, że wolałby, aby oceniano sukces projektu przez pryzmat ilości zarejestrowanych firm: „Dodaliśmy 1000 firm do 60.000 istniejących – to wzrost o 2% i to jest dla nas najważniejsze”, powiedział.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here