Czy można umrzeć ze strachu? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Miłośnicy horrorów i osoby odwiedzające nawiedzone domy w wesołych miasteczkach nie raz, dzieląc się swoimi doświadczeniami, użyły zwrotu „prawie umarłem ze strachu„. Oczywiście nie oznacza to, że czyjeś życie było zagrożone. Nasuwa się zatem pytanie: czy można umrzeć ze strachu? Czy przykładowo widok takiego oto przerażającego klauna może pozbawić życia?

Wpływ strachu na organizm

Można być na tyle wystraszonym, że doprowadzi to do śmierci, ale jest to bardzo rzadka sytuacja. Według ASAP Science, gdy dana osoba jest przerażona, instynktownie uruchamiany jest mechanizm walki lub ucieczki. Wyzwalana jest adrenalina, co sprawia, że serce bije szybciej, transportując więcej krwi do mięśni. Efekt? Osoba bardzo przestraszona staje się chwilowo dużo silniejszą i szybszą wersją samego siebie. Adrenalina powoduje również rozszerzenie źrenic i spowalnia trawienie.

Wszystko to zwiększa szanse na sukces w walce lub ucieczce przed, przykładowo, agresywnym jaguarem” – mówi neurolog Martin A. Samuels. „Proces ten z pewnością był bardzo pomocny dla prymitywnych ludzi. Problem w tym, że we współczesnym świecie istnieje bardzo ograniczona ilość sytuacji, kiedy mechanizmy obrony i ucieczki są potrzebne. Jest wiele minusów wprowadzania organizmu w stan alarmowy.

Serce może nie wytrzymać

Czy można umrzeć ze strachu? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W trakcie typowej reakcji na zagrożenie, efekty są tymczasowe, a serce jest w stanie poradzić sobie z działaniem na podwyższonych obrotach. Ale w dużych dawkach, adrenalina może być bardzo szkodliwa, a nawet toksyczna. Jak mówi Samuels, adrenalina uderza w receptory w komórkach mięśniowych serca, co sprawia, że kanały wapniowe w błonach komórek otwierają się — „Jony wapnia pędzą do komórek serca, a to powoduje, że mięsień sercowy się kurczy. Jeśli mamy do czynienia z ogromną ilością adrenaliny, wapń napływa do komórek mięśniowych, a te po prostu nie mają czasu na odpoczynek.”

Gdy system regulujący rytm serca jest przeciążony adrenaliną, organ może przejść w rytm, który, jak powiedział neurolog Martin Samuels, „nie jest zgodny z procesami życiowymi. Jeżeli do tego dojdzie, może się to zakończyć śmiercią.” Bardzo szybko może dojść do migotania komór, które uznawane jest za najpoważniejsze zaburzenie rytmu serca. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna śmierci ze strachu. Zbadano i udowodniono, że strach obniża próg arytmii w zdrowym sercu, ale jeżeli mięsień jest osłabiony, to strach może potroić szybkość migotania komór.

Śmierć z radości także jest możliwa
Śmierć z radości także jest możliwa, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Ciekawe jest to, że strach nie jest jedyną silną emocją, która może położyć cię trupem. „Silne pozytywne emocje mogą również wyrządzić szkodę. Znam historię człowieka, który grając w golfa trafił do dołka za pierwszym uderzeniem. Mężczyzna grał w golfa przez całe życie, uderzył piłkę wysoko i nie widział dokładnie gdzie wylądowała. Wraz ze swoim partnerem poszli jej poszukać i okazało się, że piłka jest w otworze. Wówczas wykrzyknął: Trafiłem za pierwszym razem! Mogę teraz umrzeć! I chwilę później już nie żył.

Ludzie są bardziej narażeni na ryzyko śmierci ze strachu (lub szczęścia), jeśli cierpią już na jakieś choroby serca. „Osoba, która posiada 50-procentowe zwężenie tętnic, może nigdy nie mieć objawów, ale jeśli ktoś przystawi jej broń do skroni lub ledwo ujdzie ona z życiem w wypadku samochodowym, poziom adrenaliny może wzrosnąć i zdestabilizować cały organizm” — mówi Ilan Wittstein, kardiolog w Johns Hopkins Hospital w Baltimore. „Pęknięty zator może wywołać skrzep krwi i doprowadzić do pełnej blokady arterii„. Ale pamiętajmy, w pełni zdrowy człowiek również może umrzeć ze strachu.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here