Mumia dziewczynki - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Mumia dziewczynki licząca 500 lat zachowana w doskonałym stanie? Gdy wyobrażamy sobie sytuację znalezienia szczątków człowieka sprzed pięciu wieków, widzimy jakieś kości, może jakieś skrawki materiału, będące resztkami tkaniny użytej do uszycia odzieży. Nie dziwmy się więc zaskoczeniu naukowców, którzy znaleźli doskonale zachowaną dziewczynę, mającą zaledwie 15 lat w chwili śmierci. Ciało zostało zamrożone w pobliżu argentyńskiego wulkanu. Włosy dziewczyny, ciało, skóra a także odzież zostały wspaniale utrzymane dzięki działaniu niskich temperatur.

Inkowie często poświęcali dzieci w tym wieku jako ofiary dla swoich bogów. Ceremonie ofiarne były nazywane capacocha i zazwyczaj były następstwem jakiegoś ważnego wydarzenia kulturowego – takiego jak śmierć władcy lub wielkiego głodu. „Inkowie nie robili tego zbyt często,” mówi członek ekspedycji Johan Reinhard.

Mumie zostały znalezione w 1999 roku. „Lekarze kręcili głowami, mówiąc, że nie wyglądają na 500 lat, ale jakby umarli kilka tygodni temu” – powiedział archeolog i członek ekspedycji USA Johan Reinhard – „Po raz pierwszy widziałem ręce, które wyglądały jak u żywej osoby.”

Po raz pierwszy widziałem ręce, które wyglądały jak u Żywej osoby

Naukowcom, którzy znaleźli mumię dziewczynki, udało się ustalić, że cierpiała na chorobę podobną do gruźlicy i mają nadzieję, że próbki pobrane z jej ciała mogą faktycznie pomóc w znalezieniu lekarstwa na współczesne nam choroby. Ustalenia badaczy, to pierwsze tego typu odkrycie choroby w historii.

„Nasza technika otwiera zupełnie nowe drzwi do rozwiązywania niektórych z największych tajemnic w historii, na przykład dlaczego grypa z 1918 roku była tak katastrofalna w skutkach? Zwiększy to także naszą wiedzę o największych zagrożeniach naszej przyszłości, takich jak pojawienie się nowych czynników zakaźnych lub ponownego wystąpienia znanych chorób zakaźnych.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here