Jak muzułmański Senegal świętuje Boże Narodzenie

Jak to możliwe, że muzułmański Senegal świętuje Boże Narodzenie? Po porannych modlitwach w meczecie, 25-letni Mamadou Aliou Ba zakłada na siebie przebranie Świętego Mikołaja, wypycha brzuch i idzie do pracy.

Stoi dumnie uśmiechając się szeroko. Ukrywa twarz pod białymi wąsami i brodą. Uśmiechnięty macha do rodzin spacerujących po supermarkecie w jednej z bogatszych dzielnic Dakaru.

Ba jest jednym z wielu Peres Noel widzianych w stolicy Senegalu w świątecznym okresie. Podobnie jak większość Senegalczyków jest muzułmaninem, ale nie przeszkadza mu to w obchodzeniu Bożego Narodzenia.

Wszyscy chrześcijanie i muzułmanie, świętują tutaj Boże Narodzenie„, mówi trzymając małą torebkę cukierków, które rozdaje jako prezenty. „Lubię wykonywać tę pracę.”

Muzułmański Senegal

94 procent mieszkańców 14 milionowego kraju to muzułmanie, ale Boże Narodzenie jest praktycznie wszędzie.

Sprzedawcy uliczni handlują ozdobami świątecznymi, Mikołaje spacerują po ulicach, wszędzie widać choinki, a ulice świecą się udekorowane kolorowymi światełkami.

Wyeksponowane elementy kultury chrześcijańskiej podkreślają, że ​​Senegal jest otwartym,  tolerancyjnym i różnorodnym krajem. Tym bardziej zadziwia, że Afryka Zachodnia to rejon, gdzie w wielu krajach istnieją silne podziały religijne, a zagrożenie islamskim ekstremizmem rośnie.

Daouda Sow, muzułmański biznesmen mówi, że sam ma choinkę w domu. „Taka jest kultura w Senegalu,” powiedział. „Jesteśmy bardzo otwarci i to różni nas od naszych sąsiadów, takich jak Gwinea i Mali.”

Dwie religie łączą się przez święta

Jak muzułmański Senegal świętuje Boże Narodzenie

Daouda Sow mówi, że obchodzi święta od dzieciństwa. Chrześcijaństwo i islam tworzą atmosferę senegalskich świąt. Jesteśmy zapraszani do świętowania w okresie Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia, ale i my zapraszamy chrześcijan, aby cieszyli się naszymi świętami.” Członkowie tej samej rodziny mogą praktykować różne religie i nikt nie robi z tego wielkiego problemu.

Obchody symbolizują wyjątkowość Senegalu. W zdecydowanej większości jesteśmy muzułmanami, ale kultywujemy współistnienie między muzułmanami i chrześcijanami. W Senegalu, większość muzułmanów należy do jednego z bractw sufickich, które interpretują Islam w sposób pokojowy, oparty na edukacji i tolerancji.  Islam przyjmujemy jako wiarę, ale staramy się zawsze harmonizować wartości islamskie z lokalnymi„.

Bariera przed islamskim ekstremizmem

Szczególne podejść Senegalu do kwestii wiary jest barierą dla islamskiego ekstremizmu, który można obserwować w sąsiednich krajach w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Obawy o nasilenie nastrojów ekstremistycznych  spowodowały, że  Władze Senegalu wprowadziły zakaz korzystania z fajerwerków podczas uroczystości sylwestrowych

Senegalczycy niezależnie od wiary poddają się świątecznej gorączce i wyczekują świąt Bożego Narodzenia.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOvoanews.com
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here