Najkrótsze połączenie lotnicze na świecie trwa 2 minuty

Lot z Loganair Westray do Papa Westray to najkrótsze połączenie lotnicze na świecie. Loty na tej trasie trwają zaledwie dwie minuty, a w rzeczywistości czas lotu jest zbliżony do jednej minuty. Rekord najszybszego lotu wynosi 53 sekundy. Trasa prowadzona jest przez Loganair, szkockie regionalne linie lotnicze obsługujące szkockie wyspy. Przelot kosztuje 17 funtów.

Najkrótsze połączenie lotnicze mierzy zaledwie 2,7 kilometra

Trasa pomiędzy Orkadami Westray i Papa Westray jest subsydiowanym połączeniem. Rada Wysp Orkadów współfinansuje tę trasę wraz z kilkoma innymi trasami na wyspach. Loty zaczęły się w 1967 roku, bijąc rekord na najkrótsze na świecie regularne loty. Od samego początku były one obsługiwane przez Loganair. W 2013 roku kontrakt ponownie został przyznany firmie Loganair. Odrzucono dwie konkurencyjne oferty.

Loty między Westray a Papa Westray odbywają się codziennie w obu kierunkach, z wyjątkiem sobót. Całkowita odległość jaką pokonuje samolot wynosi 2,7 kilometra, co odpowiada długości pasa startowego na niejednym lotnisku.

Pilot Stuart Linklater, przed odejściem na emeryturę w 2013 roku, odbył już 12 tysięcy tego typu lotów. Więcej niż jakikolwiek inny pilot. Linklater ustanowił także rekord najszybszego lotu pomiędzy wyspami, 53 sekundy.

Pasażerowie i samolot

Najkrótsze połączenie lotnicze na świecie trwa 2 minuty

Z lotów korzysta wielu studentów i ich nauczycieli, którzy badają 60 stanowisk archeologicznych na Papa Westray. To oni stanowią większość pasażerów. Czasami na wyspę udają się także pracownicy służby zdrowia, aby pomóc jednemu z 90 mieszkańców. Od niedawna lot stał się również popularny wśród turystów.

Loganair obsługuje ten lot jednym z dwóch samolotów Pilatus Britten-Norman BN2B-26. Jest on pilotowany przez jednego pilota i może pomieścić do ośmiu pasażerów w kabinie pasażerskiej. Jeden dodatkowy fotel pozostaje zazwyczaj pusty obok pilota. Dyrektor Loganair, Jim Cameron, opisał Islandera jako „solidny samolot„, który doskonale „nadaje się do szkockiej pogody„.

Ekspert do spraw lotnictwa, Alastair Dalton, potwierdza słowa właściciela mówiąc, że samolot „osiągnął wysoki wynik w kwestiach bezpieczeństwa i okazał się niezwykle wszechstronny w eksploatacji na najkrótszych i najgorszych pasach startowych w Highland„.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here