Jaki kraj ma najlepszy system edukacji na świecie? - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jaki kraj ma najlepszy system edukacji na świecie? Wszyscy zgodzimy się chyba, że edukacja jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie, ale który system jest najlepszy?

Kraje świadome tego jak ważna dla przyszłości obywateli jest edukacja, przeznaczają na nią znaczącą część swojego budżetu. Stwarzają w ten sposób szansę na stabilny i zrównoważony rozwój. Trudno przecenić znaczenie szkolnictwa. Bez niego nasza młodzież nie miałaby żadnych wskazówek i żadnych umiejętności pozwalających poruszać się w coraz to bardziej skomplikowanym świecie.

To dzięki edukacji przedsiębiorstwa wytwarzające bogactwo narodu mogą liczyć na wykwalifikowanych pracowników. To dzięki wykwalifikowanej kadrze możemy zapewnić wystarczający poziom innowacyjności, aby skutecznie konkurować w zglobalizowanym świecie.

Istnieją różne systemy edukacyjne, niektóre z nich są lepsze, a inne gorsze. Oczywiście najlepszym wskaźnikiem jakości systemu edukacyjnego są wyniki uczniów. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym systemom edukacyjnym na świecie według rankingu sporządzonego przez OECD.

5Finlandia

Finlandia jest pierwszym i, od razu zaznaczmy, jedynym nieazjatyckim krajem na naszej liście. Przez długi czas Finlandia była liderem wśród najlepszych systemów edukacyjnych na całym świecie. W chwili obecnej plasuje się na pozycji numer 5 na liście, a wyprzedzają ją jedynie kraje azjatyckie.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Finlandii dzieci spędzają niewiele czasu w szkole. Reszta dnia wypełniana jest zajęciami pozalekcyjnymi. Finowie wierzą, że duża część nauki powinna odbywać poza klasą. Dla każdego ucznia projektuje się indywidualny plan nauki oraz rozwoju. Wszyscy nauczyciele obdarzeni są dużym zaufaniem. Wprawdzie proponuje się im pewne podstawowe wytyczne oraz ogólne zalecenia, jednak każdy pedagog stosuje metodę nauczania, która jemu wydaje się być najbardziej odpowiednia dla jego uczniów.

Szkoły odgrywają bardzo dużą rolę w budowaniu wspólnoty i pomagają budować wspólną tożsamość wśród obywateli. Finlandia jest najbardziej znana z wielkiej swobody jaką daje swoim szkołom i uczniom. Wykształcenie jest całkowicie darmowe, a posiłki są w pełni dofinansowywane dla uczniów, którzy uczestniczą w nauce w pełnym wymiarze godzin.

4Hong Kong

Kolejny na liście jest Hong Kong, którego system edukacji w swej większej części opiera się na rozwiązaniach wziętych wprost z Wielkiej Brytanii. Każdy poziom w szkolnictwie Hong Kongu działa z uwzględnieniem innych poziomów, w ten sposób zapewniane jest uczniom jednorodne, pełne doświadczenie edukacyjne.

Wydatki na edukację, to około 20 procent budżetu, co pomaga utrzymać wysoką konkurencyjność w przyciąganiu elit do studiowania właśnie tutaj. Hong Kong pełni także funkcję swoistego łącznika dla zachodniego i azjatyckiego sposobu nauczania.

3Singapur

Singapur plasuje się na miejscu trzecim na światowej liście najlepszych systemów edukacyjnych. To małe państwo ma jeden z najlepszych systemów edukacji na poziomie podstawowym. Elementarny system edukacji pozwala dzieciom wyprzedzać swoich rówieśników z innych krajów o minimum 2 miesiące nauki. Najbardziej imponującym faktem dotyczącym systemu edukacji w Singapurze jest to, że zbudowano go całkowicie od podstaw.

Inną rzeczą, jaka charakteryzuje singapurskie szkolnictwo, jest przesunięcie uwagi z tradycyjnych zadań szkolnych, typu zapamiętywanie i powtarzanie, na głębszą formę edukacji dążącą do rozwiązywania problemów. Koncepcyjna nauka i edukacja przez rozwiązywanie problemów odgrywa ważną rolę w singapurskich szkołach.

Odkąd gospodarka kraju zaczęła rozwijać się w ogromnym tempie, Singapur bardzo mocno inwestował w system edukacji, a dzisiaj widzimy tego efekty.

2Japonia

Japonia spadła z numeru jeden na drugą pozycję w rankingu. Kombinacja twardej etyki pracy i nowoczesnej technologii odgrywają ważną rolę w tworzeniu japońskiego systemu edukacji. Żaden inny kraj nie wykorzystuje technologii w edukacji w takim zakresie, w jakim robi to Japonia. Dzieci mają dostęp do zasobów, o których większość uczniów na świecie może tylko pomarzyć. Pozwala to w łatwy sposób odkrywać świat oraz daje możliwość uzyskania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

Innym istotnym elementem japońskiego systemu edukacyjnego jest szeroka lista zajęć pozalekcyjnych. Sport, szachy i inne kluby organizujące dzieci wokół konkretnej aktywności, zdecydowanie zwiększają wartość edukacyjną systemu szkolnego. W Japonii prawie wszyscy studenci uczestniczą w co najmniej jednym klubie. Tego się po prostu od nich oczekuje, a wybór jest bardzo szeroki. Po okresie kryzysów gospodarczych, obecne odzyskiwanie pozycji przez Japonię wiąże się głównie z doskonałym systemem edukacji. Japonia od czasów starożytnych była znana ze swoich prestiżowych i bardzo cenionych szkół wyższych, z których część istnieje do dzisiaj.

1Korea Południowa

Korea Południowa przesunęła się na pierwsze miejsce w rankingu światowych systemów edukacji. Koreańczycy w ciągu 3 lat awansowali z pozycji numer dwa na światową jedynkę w 2015 roku, a to głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, w Korei panuje etos bardzo ciężkiej pracy. Dzieci spędzają w szkole siedem dni w tygodniu i są starannie wykształcone na każdym polu. Oczywiście okupione jest to bardzo długimi godzinami spędzonymi w szkole. Po drugie, Korea Południowa wydaje bardzo dużo pieniędzy na swój system edukacji. Roczny budżet dla całego systemu wynosi nieco ponad 11 miliardów dolarów. Cały region charakteryzuje się niezwykłą pracowitością, co sprawia, że to właśnie pozostałe kraje azjatyckie stanowią obecnie główną konkurencję dla Korei Południowej.

Korea Południowa w ciągu zaledwie dwóch minionych pokoleń przeszła drogę od masowego analfabetyzmu do bycia potęgą ekonomiczną. Marki takie jak Samsung i Hyundai, Daewoo i LG są znane na całym świecie. Kraj ten wspiął się na wyżyny dzięki ciężkiej pracy swoich obywateli. Ale rozwój ten okupiony jest wielkim kosztem. Ciągła presja wywierana na obywatela od najmłodszych lat sprawiła, że Korea zajmuje pierwszą pozycję w innym, dużo mniej chlubnym rankingu. Otóż jest to kraj z najwyższym wskaźnikiem samobójstw wśród krajów rozwiniętych.

Inwestujmy w edukację

Dobre wykształcenie jest kluczem do udanego życia. Nie tylko pomoże nam osiągnąć sukcesy na polu zawodowym, ale również odgrywać będzie istotną rolę w zajmowanej przez nas pozycji w hierarchii społecznej. Osobom wykształconym łatwiej definiować i realizować cele. Dobre szkolnictwo pozwala obywatelom zachować swoją oryginalność i samodzielność myślenia.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here